Historia miasta w latach 1945-1990

- opublikowano: 14-01-2012

Po drugiej wojnie światowej miasto było zniszczone w 30%, a jego centrum nawet w 50%. Ocalało około 600 budynków, a 270 zostało uszkodzonych. Zdewastowane były zakłady, drogi, kanalizacja i sieć elektryczna. Zniszczone były również mosty na Odrze i Oławie. Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów Rządu Tymczasowego z 02.03.1945 ziemie zachodnie i północne powojennej Polski podzielono na okręgi administracyjne, a te na obwody, które rok później przemianowano na powiaty. Dolny Śląsk stał się II okręgiem administracyjnym, a jego X obwodem była Oława. Polska grupa administracyjna licząca 16-21 osób przybyła do miasta 30.04.1945 r. Na jej czele stał Pełnomocnik Rządu RP na Obwód X Władysław Gorazd. Władzę nad powiatem sprawował radziecki komendant wojenny mjr Puczkow. Pełnomocnik objął władzę 01.05.1945 r. W pierwszym dniu urzędowania zorganizowano straż porządkową dla ochrony budynków biurowych i mieszkalnych. MO kompletował Jan Gierczak, a UB Tadeusz Irek.

Pod koniec maja przybyła Grupa Przemysłowa Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów na czele z Franciszkiem Talikiem. Do 10 sierpnia grupa ta zinwentaryzowała i obsadziła 7 najważniejszych zakładów w mieście. Później zajęła się również ich uruchomieniem. 19 czerwca uruchomiono Punkt Etapowy Państwowego Urzędu Repatriacyjnego. Była to organizacja powołana do prowadzenia akcji osiedleńczej i sprawowania opieki nad migrantami. Pierwszym i podstawowym zadaniem dla urzędników była repolonizacja miasta i okolic. Prace te kontynuował powołany w czerwcu Zarząd Miejski. Pierwszym burmistrzem w powojennej Oławie był Jakub Axentowicz. Od 1950 r. narzucono Polsce radziecki model administracyjny. Zlikwidowano zatem stanowiska burmistrzów, a ich obowiązki przejęli przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. W 1975 r. przeprowadzono reformę administracyjną. Miejska Rada Narodowa pozostawała nadal organem władzy państwowej, a zadania wykonawczo- zarządzające przejął Urząd Miejski, którym w Oławie kierował aż do przemian ustrojowych w 1990 r. naczelnik Michał Wąsiewicz.

Od polowy lat 60-tych można mówić o intensywnym rozwoju miasta. Powstała wtedy Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Odra”. Rozpoczęto także budowę pierwszego powojennego osiedla mieszkaniowego w rejonie ulicy Kasprowicza. W pierwszej połowie lat 70-tych powstało osiedle Chrobrego na miejscu wyburzonych ulic i przyległych ogrodów. Liczyło ono 6 tys. mieszkańców. W latach 1975-85 powstało 4- tysięczne osiedle Sobieskiego. Zaczęły powstawać także liczne osiedla domów jednorodzinnych. Rozwojowi budownictwa mieszkaniowego towarzyszyło powstawanie nowych zakładów pracy. Rozpoczęły pracę: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów, Zakład Wielkiej Płyty, Zakład Telekomunikacji, dworzec i baza PKS. W okresie tym powstały ważne dla funkcjonowania miasta obiekty jak: nowy szpital, przychodnia lekarska, zakład przyrodoleczniczy, ciepłownia, magistrala wodna, wiadukt, 2 kolejne szkoły podstawowe i zespół szkół średnich, szkoła muzyczna, 3 przedszkola, 2 żłobki, dwa kluby osiedlowe, 2 filie biblioteczne, amfiteatr, odkryty basen, korty tenisowe, hala sportowa i strzelnica. Zbudowano nowy kościół i cmentarz komunalny. Gruntownie zmodernizowano stadion oraz ośrodek kultury. Dokonano regulacji rzeki Oława i uporządkowano park miejski, budowano obiekty i sieci kanalizacyjne, gazownicze oraz rozpoczęto budowę oczyszczalni ścieków. W ćwierćwieczu 1965-90 ilość mieszkańców podwoiła się z naddatkiem (z 14 tys. do 32 tys.).

Michał Zwierzański
źródło: PiMBP w Oławie

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 1. )
12-07-2013 ~ Nanigo ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Czy zauważyliście jak mało mówi sie w Olawie na temat rzezi Wołyńskiej i innych mordów na kresach, zastanawia mnie w zwiazku z powyższym czy moi sąsiedzi to potomkowie tych co byli mordowani czy ci co mordowali i byli tu przesiedleni w ramach akcji Wisła. Wiadomo przecież ze gro tubylców to ludzie z Kresów.


podobne tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin