"Szukajcie a znajdziecie"

- opublikowano: 14-10-2009

Taka jest Marta Pawlak - mieszkanka Bystrzycy Oławskiej , obecnie uczennica klasy maturalnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Oławie.

Witaj Marto, wiem że zainteresowałaś się pisaniem dlaczego ?

Marta Pawlak: Szukałam w życiu czegoś czemu mogłabym się poświęcić i sprawdzić się w tym. Pisanie jest dla mnie czymś bardzo ważnym, dzięki temu mogłam dowiedzieć się czegoś więcej na temat uzależnień.

MS: Czy masz jakieś sukcesy na swoim koncie?

MP: Uważam że poruszenie przeze mnie tak istotnego problemu jak narkomania to już bardzo duże osiągniecie. Jest to dla mnie jeden z najważniejszych celów do zrealizowania w życiu .

MS: Dlaczego taka tematyka a nie inna?

MP: Hmmm ciekawe pytanie, dość przypadkiem wpadły mi w ręce książki Barbary Rosiek, które mnie zainspirowały. Ponadto czasy w jakich żyjemy oraz relacje z życia codziennego. Uważam, że ten problem jest dość ważnym zagadnieniem i coraz częściej spotykamy się z nim na ulicach, w szkołach, clubach, dyskotekach, koncertach. Coraz to młodsze pokolenia sięgają po używki - widzę w środowisku tolerancję takiego postępowania a nie powinno tak być.


MS: Mówisz, że opierasz się na relacjach z życia codziennego - rozwiń to?

MP: Żyjemy w różnych środowiskach jak i dorośli tak i młodzież. Czasami same zachowanie, styl bycia ludzi dotkniętych problemem narkomanii mówią za siebie. Tematyka którą poruszyłam w dzisiejszych realiach jest na porządku dziennym. Ludzie którzy nie wiedzą jak się zachować względem takiej osoby omijają ją szerokim łukiem zamiast jej pomóc. Oczywiście nie wszyscy tak reagują staram się pokazać jakie mogą być skutki "brania", jak może wyglądać młody człowiek za 20 lat przy nałogowym zażywaniu narkotyków.

MS: Ile pracy już napisałaś?

MP: Dokładnie są to moje początki zaczynam 2 rozdział, wiadomo początki są zawsze ciężkie. "Co Cię nie zabije to Cię wzmocni".

MS: Do kogo piszesz?

MP: Do młodzieży, dorosłych - wszystkich. A stawiam najbardziej na nieświadomych rodziców którzy będą mogli więcej się dowiedzieć na temat tego uzależnienia I może uda się im w porę zainterweniować.

MS: Dlaczego sądzisz że "wezmą" Twoją książkę w ręce? Co tam znajdą? Jakie wskazówki, dla których będą chcieli ją przeczytać?

MP: Książka pisana jest zwykłym prostym młodzieżowym jeżykiem trafiającym do młodego pokolenia i nie tylko. Czytelnicy będą mogli dowiedzieć się jakie są narkotyki, do jakich grup się zaliczają, jakie są skutki zażywania, jak można rozpoznać czy ktoś z najbliższych nie zażywa danego narkotyku.

MS: Czego oczekujesz (jakich reakcji) od czytelnika?

MP: Życzyłabym sobie jakiejkolwiek reakcji nie ważne czy będą pozytywne czy negatywne.

Nie sądzisz że na sam początek swojego literackiego rozwoju, zbyt trudny temat poruszyłaś. Może gdybyś poruszyła "lżejszą" tematykę było by Ci łatwiej ?

MP:Jeżeli ma się pomysły, wsparcie, motywację to żaden temat nie jest trudny.

MS: Może zdradzisz w skrócie o kim piszesz?

MP: Moim głównym bohaterem jest 15 letni chłopiec który zmuszony przez sytuację rodzinną musi opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Nowe środowisko, znajomi, szkoła - chłopiec czuje się zagubiony. Czuje się oszukany przez wszystkich i wszystko. Popada w nieodpowiednie towarzystwo "I tak się zaczęło..."

MS: W jakim kierunku literackim zamierzasz się rozwijać?

MP: Nie zastanawiałam się nad tym, jak na razie moim celem literackim jest napisanie pracy na maturę ustną z polskiego, której tematyka jest zbliżona do mojej książki: "Motyw alkoholu pijaństwa w literaturze i innych tekstach kultury. Omów na celowo dobranych przykładach."

MS: Czy dobrze piszesz wypracowania?

MP: Nie lubię wypracowań ponieważ trzeba pisać na określony temat z pewnymi zasadami i istotnymi elementami.

MS: Czy pisanie pozwala Ci się oczyścić?

MP: Pozwala tylko wtedy gdy pisze na własny temat.

MS: Czym jest dla Ciebie pisanie- co Ci daje?

MP: Pisanie jest dla mnie czymś bardzo ważnym, jakimś nowym etapem życia, na pewno kształtującym człowieka i jego wyobraźnie. Daje mi satysfakcję i odpowiedzi na kilka ważnych pytań.

Szukasz pomocy w rozwinięciu swoich umiejętności literackich?

MP: Jak najbardziej, przydałaby się fachowa ocena mojej pracy. Jestem na etapie poszukiwania osoby która zainteresowała by się nią i pomogła mi ją rozwinąć.

MS: Teraz się uczysz i przygotowujesz do matury a co po jej zdaniu jakie masz dalsze plany?

MP: Tak owszem, matura i to nowa z obowiązkową matematyką. Plany pozostawmy w tajemnicy.

MS: Jakie masz marzenia w życiu?

MP: Jestem skromną dziewczyną, moje marzenia związane są z pomaganiem innym ludziom. Chciałabym, aby moja Mama doszła w pełni do zdrowia po poważnej operacji. Po za pisaniem - moją pasją są zwierzęta (Psy) kiedyś chciałabym założyć schronisko dla zwierząt.

MS: Skąd wzięła się w tobie potrzeba naprawiania świata - bezinteresownego pomagania ludziom? Wielu Twoich rówieśników interesuje się tylko zabawą - czy to mój stereotyp? Może modna jest teraz taka postawa?

MP: Chyba z otaczającego świata. Szczerze, od zawsze bolało mnie ze życie jest tak niesprawiedliwe ze niewinni ludzie cierpią, że dzieci są krzywdzone przez własnych rodziców, a zwierzęta bite i maltretowane przez złych ludzi a w okresie letnim wyrzucane gdzieś w lesie, skazane na śmierć. Jestem młodą dziewczyną i też interesuję się zabawą ale wszystko można ze sobą pogodzić. Nie każdy potrafi robić coś dla kogoś i to jeszcze bezinteresownie.

MS: To prawda, niewielu jest ludzi bezinteresownych. Masz piękne marzenia, i ważne cele w życiu. Życzę Ci siły i wiary w siebie, abyś się nigdy nie bała samorealizować :)

MP: Dziękuje Bardzododaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 6. )
03-12-2009 ~ _Spedytorek_ ( gość OSI) zgłoś naruszenie
yczę powodzenia i spełnienia marzeń. Mało jest tak ambitnych osób jak ty :)
27-10-2009 ~ Moni$:* ( gość OSI) zgłoś naruszenie
a ja znam ją osobiście^^
O!
:D
25-10-2009 ~ gosia ( gość OSI) zgłoś naruszenie
gratulacje :)
14-10-2009 ~ Kudłaty ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Brawo Maryna :) Trzymam kciuki i czekam na sukces,ale nie zapomnij wtedy o mnie ;P
14-10-2009 ~ zlosliwy ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Masz bardzo piekne marzenia i bujna wyobraźnie, niestety mysle ze twoja stycznosc z ludzmi, ktorzy sa naprawde uzaleznieni od ''twardych'' narkotykow jest stosunkowo mala. zycze powodzenia; ]
14-10-2009 ~ Ważniak ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Fajny pomysł w sumie pokazanie czegoś co jest niewidzialne Super. yczę Powodzenia czekam na cała
powieść :) :)

OSI - OLAWA.INFO - "Szukajcie a znajdziecie"

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin