Widzę rzeczy do zrobienia tutaj...

- opublikowano: 05-10-2006

D.S. - Witam, byłeś uczestnikiem jednej z edycji MoSuSu, jak się o tym przedsięwzięciu dowiedziałeś i skąd pomysł by wziąć udział w tego typu szkoleniu?

Maciek Szymczyna - Paweł Dębek-prezes Instytutu Edukacji Społecznej, a zarazem trener MoSuSu opowiedział o tym szkoleniu w naszej szkole. Dowiedziałem się, że projekt ten daje dużą szansę rozwoju społecznego oraz możliwość nabycia dużej wiedzy związanej z tworzeniem i realizacją projektów. Szkolenie to idealnie odpowiadało na moje potrzeby związane z działaniami społecznymi.

D.S. - Jak jesteś postrzegany w swoim najbliższym otoczeniu, czy fakt pojawienia się Twojej osoby w lokalnych mediach wpłynął pozytywnie czy wręcz przeciwnie?

M.S. - Nie spotkałem się z negatywną opinią, a wręcz przeciwnie. Działania których się podejmuje są jak najbardziej popierane przez osoby z mojego najbliższego otoczenia.

D.S. - Jak zachęcić ludzi młodych Twoim zdaniem do większej aktywności społecznej?

M.S. - Myślę, że potrzeba czasu. Jak widać w Oławie zaczyna się coś dziać. Do tej pory osoby, które chciały coś zrobić nie miały do kogo się z tym zwrócić. Od pewnego czasu wygląda to dużo lepiej, mam tu namyśli Liderski Punkt Konsultacyjny oraz liderów MoSuS, którzy chętnie pomagają w działaniach, gdy tylko ktoś się do nich zwróci. Została reaktywowana Młodzieżowa Rada Miasta, która w najbliższym czasie również będzie służyć pomocą.

D.S. - Jesteś przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta jak oceniasz jej przydatność dla swojego środowiska?

M.S. - Mam nadzieję, że Młodzieżowa Rada Miasta będzie pełnić ważna rolę w życiu młodych mieszkańców Oławy. Chcę zaangażować w prace społeczną nie tylko młodych radnych, ale również osoby, które mają pomysły i są chętne do ich zrealizowania. Oczekuję od młodych obywateli Oławy, że będą chcieli działać, a my jako Młodzieżowa Rada Miasta naprawdę bardzo chętnie ich wspomożemy. Niedługo powstanie strona internetowa Młodzieżowej Rady Miasta Oława na której będzie można wyrazić swoje poglądy, opinie czy też skontaktować się z nami. Jesteśmy otwarci na ludzi z różnorodnymi pomysłami. Obecnie uczestniczymy w akcji Masz głos- Masz wybór (www.maszglos.pl). Projekt ten ma na celu nakłonić społeczność Oławy do większego zaangażowania się w wybory czyli: lepsze poznanie kandydatów oraz uczestniczenie w głosowaniu.

D.S. - Bardzo dużo młodych osób wyjeżdża za granicę lub planuje emigrację, czy także o tym myślałeś?

M.S. - Widzę rzeczy, które są do zrobienia tutaj, w Oławie. Koncentruję się na pracy w Młodzieżowej Radzie Miasta i nie planuje wyjazdu za granicę na stałe.

D.S. - Czyli jednak myślisz o poznaniu świata?

M.S. - Jasne, że myślę. Nie dawno wróciłem z Niemiec, gdzie odbywała się wymiana szkolna. W sierpniu byłem w Anglii na wymianie MoSuSu. Lubię poznawać świat, ludzi, zdobywać nowe doświadczenia i wykorzystywać je w życiu.

D.S. - Czy łatwo jest organizować różnego typu przedsięwzięcia? Co stanowi największy problem?

M.S. - Przy organizacji przedsięwzięć należy poświęcić bardzo dużo wolnego czasu, a to czasem jest trudne, gdy wraca się do domu ze szkoły po 8 godzinach. Ważne, aby mieć dobry pomysł i grupę ludzi lubiących się angażować, a przy tym lubiących się nawzajem- wtedy praca staję się prawdziwą przyjemnością i można się świetnie bawić.

D.S. - Jak chciałbyś przekonać młodych, że warto podejmować próby działania na rzecz swojego miasta zamiast narzekać, że nic się nie dzieje?

M.S. - W Oławie już dużo się dzieje. Są organizowane różne koncerty, jest MoSuS- Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie kolejna edycja , powstała Młodzieżowa Rada Miasta, od 3 lat odbywa się Przegląd Kina Niezależnego "Alternativ". Widoczny jest ruch w dobrym kierunku! Ale to ciągle za mało! Żeby coś zrobić trzeba naprawdę niewiele! Wystarczy poświęcić trochę wolnego czasu i solidnie popracować, a wszystko na pewno się uda! Dlatego zachęcam wszystkich, którzy mają jakieś pomysły i chcą działać do współpracy!

D.S. - Dziękuję ze wywiad.

M.S. - Ja również dziękuję

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 5. )
30-05-2008 ~ ~e~ ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Ktoś mi kiedyś rzucił pomysłem, żeby zagospodarować nasze kino ;] złożyć propozycję sieci HELIOS czy MULTIKINO i stworzyć jedną salę ich standardu ;] z tym samym repertuarem i w ogóle ;] tam gdzie była ta duża poczekalnia można śmiało postawić kręgielnię ( parę torów ) i nie musisz już jechać do kina specjalnie do wrocka ... tracisz mniej kasy ;] myślę, że dla nich to niewielka inwestycja (zysk zresztą też ;) a dla nas świetna rozrywka ;]

czemu nie spróbować ;]
13-04-2008 ~ Barnaś ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Prosze o zaktualizowanie nieaktualnego zdjecia Pana Szymczyny ktory juz zmeznial i zmienil wyglad. Z powazaniem Barnas
07-10-2006 ~ somebody:) ( gość OSI) zgłoś naruszenie
ma rację nic tylko życzyć wytrwałości :D :)
06-10-2006 ~ Baku ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Ale dobrze mi sie z nim pracowało nad Alternativem , więc to i tak ma sens ;) , to pieprzenie :D . Pozdro !
05-10-2006 ~ Baku ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Ale on tu pieprzy :D

OSI - OLAWA.INFO - Widzę rzeczy do zrobienia tutaj...

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin