Prawie 10 tys. osób skorzystało z samoobsługowych alkomatów

- opublikowano: 23-07-2019

Od czerwca 2017 r. oławska komenda policji dysponuje samoobsługowym alkomatem do sprawdzania stanu trzeźwości. Drugie tego typu alkomat jest dostępny w komisariacie policji w Jelczu-Laskowicach. Do tej pory z obu urządzeń skorzystało prawie 3 tys. osób. Alkomaty największym zainteresowaniem cieszą się w dni wolne od pracy, w weekendy.

Przypomnijmy, Starosta Oławski, Zdzisław Brezdeń, w czerwcu 2017 r. przekazał na ręce Komendanta Powiatowego Policji w Oławie, nadkom. Pawła Urbańczyka, dwa samoobsługowe alkomaty do dyspozycji mieszkańców powiatu. Jedno z urządzeń mieści się w budynku oławskiej komendy. Drugie trafiło do komisariatu w Jelczu-Laskowicach. Od tej pory z urządzeń skorzystało około 3 tys. osób, zanim podjęło decyzję o prowadzeniu pojazdu.

Alkomaty zainstalowano w poczekalniach w poczekalniach budynków. Można z nich skorzystać, bez angażowania policjantów, o każdej porze doby.

W dalszym ciągu zachęcamy do korzystania z tych urządzeń aby mieć stuprocentową pewność o możliwości prowadzenia pojazdu.

Policja przypomina!

Kierowca prowadzący pod wpływem alkoholu popełnia wykroczenie lub przestępstwo, za które w najlepszym wypadku zapłaci grzywnę, w najgorszym – trafi do aresztu lub więzienia i niemal w każdej sytuacji dostanie zakaz prowadzenia pojazdów.

Polskie prawo wyróżnia 2 stany związane ze spożytym alkoholem:
1. stan po użyciu alkoholu, zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, albo w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.

Jazda w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń (k.w.) osoba, która w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny od 50 do 5000 zł. Ponadto sąd zmuszony jest orzec w stosunku do kierowcy, który popełni omawiane wykroczenie, obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów, który obejmować powinien pojazd, którym sprawca dopuścił się popełnienia wykroczenia.

2. stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila alkoholu, albo zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem określonym w art. 178a §1 Kodeksu karnego (k.k.), który brzmi: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeżeli kierowca prowadzący samochód w stanie nietrzeźwości (art.178a § 1) był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się jazdy w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega wówczas karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Oficer Prasowy KPP w Oławie
podinsp. Alicja Jędo

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Prawie 10 tys. osób skorzystało z samoobsługowych alkomatów

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin