Dym odciął drogę ucieczki

- opublikowano: 29-06-2019

W czwartek, 27 czerwca 2019 roku Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego otrzymało zgłoszenie o pożarze mieszkania przy ul. Hirszfelda w Jelczu-Laskowicach. Kolejne zgłoszenia mówiły o dymie wydobywającym się z mieszkania na III piętrze oraz o osobach, które w oknach krzyczą i proszą o pomoc. Na miejsce skierowane zostały od razu zastępy z JRG Jelcz-Laskowice oraz z Oławy, a także OSP Jelcz-Laskowice. Przybył także mł. bryg. Witold Deryło Dowódca jelczańskiej JRG.

Ratownicy, zabezpieczeni aparatami powietrznymi, jednocześnie przystąpili do gaszenia mieszkania objętego pożarem oraz przeszukania sąsiednich mieszkań. Jedna rota weszła na IV piętro, do mieszkania gdzie przebywali lokatorzy – łącznie trzy osoby. Pożar został szybko ugaszony. Wszystko wskazuje na to, iż najpierw zapaliła się lodówka, a następnie wyposażenie kuchni. Dlatego zadymienie w całym budynku było duże. Po przewietrzeniu klatki schodowej, osoby z IV piętra zostały bezpiecznie wyprowadzone – wszyscy trafili pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Pożar ten jest okazją, by przypomnieć sobie podstawowe zasady zachowania w przypadku, gdy pożar powstanie w naszym mieszkaniu lub budynku mieszkalnym. Najważniejsze co należy zrobić, to:
1. Zaalarmować współlokatorów i innych mieszkańców budynku
2. Możliwe szybko opuścić mieszkanie – jeśli na klatce jest dym, poruszamy się możliwie blisko podłogi
3. Wezwać straż pożarną – numer telefonu 998 lub 112

Co należy powiedzieć dyżurnemu straży zgłaszając pożar? Nie musimy tego pamiętać – zapamiętajmy jednak zasadę, że kończymy rozmowę dopiero kiedy strażak ją zakończy. Dyżurni wiedzą, o co trzeba zapytać i musza uzyskać na te pytania odpowiedzi. Potem trzeba już tylko czekać na przyjazd straży. Jeśli wiemy, ze w budynku mogą przebywać ludzie – nasi sąsiedzi, trzeba to niezwłocznie strażakom powiedzieć.

Jakie popełniono błędy?

Co zrobić, gdy tak jak w czwartek, zadymienie na klatce schodowej nie pozwoli na wyjście z budynku? Otwieramy okno lub wychodzimy na balkon i głośno wzywamy pomoc. Ale, jeśli przez otwarte okno do naszego mieszkania wpada dym, to nie jest to bezpieczne. W takiej sytuacji zamykamy szczelnie okna, uszczelniamy drzwi wejściowe (zamykamy je tylko „na klamkę”), telefonicznie wzywamy pomoc i mówimy, w którym mieszkaniu jesteśmy. W przypadku wzrostu temperatury i zadymienia trzeba położyć się na balkonie lub w pokoju pod oknem i okryć szczelnie np. zwilżonym kocem lub innym okryciem.

W chwili przyjazdu strażaków, lokatorzy mieszkania na ostatniej kondygnacji wzywali pomoc przez otwarte okna. To powodowało, że byli poważnie narażeni na wydobywający się dym i niewiele brakowało by się zatruli. A przecież mogli przejść do sąsiedniego pokoju i wyjść na balkon – w tym przypadku było to jedyne bezpieczne rozwiązanie. Dopiero po sugestii strażaków to właśnie zrobili, a następnie pod ich opieką poczekali na ugaszenie pożaru, oddymienie klatki schodowej i bezpiecznie opuścili budynek.

Jak zachować się w sytuacji powstania pożaru – te najważniejsze zasady, jak widać trzeba przypominać. Przekażmy tę wiedzę również najmłodszym – często właśnie dzieci są pierwszymi świadkami pożaru. Opanowanie i przestrzeganie podstawowych zasad może uratować życie nam i naszym sąsiadom.

źródło: KP PSP Oława

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Dym odciął drogę ucieczki
OSI - OLAWA.INFO - Pożar mieszkania przy ul. Hirszfelda w Jelczu-Laskowicach
OSI - OLAWA.INFO - Pożar mieszkania przy ul. Hirszfelda w Jelczu-Laskowicach

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin