Niebezpiecznie bo… bezpiecznie?

- opublikowano: 19-06-2019

Statystyki Policji pokazują jednoznacznie, że stwierdzenie „jeśli jest dobra pogoda, dobre warunki to znaczy, że jest bezpiecznie na drodze” to mit. W ubiegłym roku podczas wakacji 74% wypadków drogowych miało miejsce przy dobrej pogodzie, 84% podczas braku opadów zaś 85% wypadków miało miejsce w czasie dnia, a więc przy dobrym oświetleniu.

Wypadek, do jakiego doszło dziś, 19 czerwca br. tuż po 9:00 potwierdza ten fakt. Na drodze z Janikowa do Jelcza-Laskowic czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Na miejsce, po krótkim czasie przybyły zastępy z JRG Jelcz-Laskowice i Oława. Kierowca Lexusa został szybko wydobyty z pojazdu i ratownicy udzielili mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Gorzej było z kierowcą drugiego pojazdu – Fiata Punto. Mocno zniszczony samochód znajdował się w rowie i by wydobyć kierowcę konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego. Ratownicy wycięli drzwi pojazdu i wraz z ratownikami medycznymi wydobyli kierowcę z pojazdu. Obaj kierowcy trafili od razu do karetek ZRM – na szczęście byli przytomni.

Obecny na miejscu Dowódca JRG Jelcz-Laskowice mł. bryg. Witold Deryło zwrócił uwagę na zagrożenia związane z pojazdami o napędzie hybrydowym. Wysokie napięcie z jakim mamy tu do czynienia stwarza dodatkowe zagrożenie, również dla ratowników. Konieczne jest wykorzystanie tzw. „kart ratowniczych” pojazdów, które informują, w jaki sposób „rozbroić” tego typu pojazd. Tak było i tym razem – Lexus miał napęd hybrydowy. A że na naszych drogach coraz częściej można spotkać pojazdy o napędzie hybrydowym i elektrycznym, konieczność zintensyfikowania działań szkoleniowych w zakresie jest faktem.

Przyczyny wypadku ustalane są przez obecną na miejscu Policję. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia zapewniły zastępy OSP z Bystrzycy i Jelcza-Laskowic.

źródło: KP PSP Oława

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Niebezpiecznie bo… bezpiecznie?
OSI - OLAWA.INFO -

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin