Program Rodzina 500+ od 1 lipca

- opublikowano: 11-06-2019

Najważniejsze zmiany:
1. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.
2. Brak wymogu ustalenia alimentów - prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.
3. Wprowadzenie trzymiesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Świadczenie będzie przysługiwało od momentu urodzenia dziecka.
4. Uproszczone procedury – nowy, uproszczony wniosek o przyznanie świadczenia, rezygnacja z ustalania kryterium dochodowego.
5. Rezygnacja z procedury wydawania decyzji administracyjnej na wzór rozwiązań przyjętych w programie „Dobry Start”. Wnioskodawca otrzymywać będzie automatycznie generowaną i przesyłaną na adres poczty elektronicznej informację o przyznaniu świadczenia lub w przypadku braku poczty elektronicznej informację będzie mogła odebrać osobiście. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
6. Od 2021 r. nastąpi przesunięcie momentu składania wniosków o świadczenia wychowawcze na nowy okres świadczeniowy (z lipca na luty), jak i samego okresu świadczeniowego (dotychczasowy październik – wrzesień na proponowany czerwiec – maj).

Wniosek elektroniczny można złożyć od 1 lipca za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Wniosek drukowany, mieszkańcy Oławy składają od 1 sierpnia 2019 r. w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Oławie.

Zachęcamy do składania wniosków droga elektroniczną i prosimy o przestrzeganie terminów rozpoczęcia przyjmowania wniosków. W przypadku wcześniejszego złożenia, wnioski nie będą rozpatrywane, będą wydawane decyzje umarzające postępowanie.

źródło: UM Oława

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin