Nauczyciele nie dostaną wynagrodzenia za strajk?

- opublikowano: 25-04-2019

Zarówno Zarząd Powiatu, jaki Urząd Miejski w Oławie podczas kwietniowych sesji Rady Powiatu i Rady Miejskiej jasno przedstawili swoje stanowisko względem wypłaty wynagrodzeń strajkującym nauczycielom za czas protestu. Według opinii prawnych, na które się powołano, Miasto i Powiat wyklucza możliwość wypłaty wynagrodzeń strajkującym nauczycielom pracujących w podmiotach im podległych ze swoich budżetów.

Mimo, że z doniesień prasowych wynika, że inne lokalne samorządy zdecydowały się na krok korzystny dla strajkujących, to zdaniem tej opinii prawnej było by to naruszeniem dyscypliny finansowej i wiązały by się odpowiednimi konsekwencjami prawnymi dla tych samorządów.

Nie oznacza to jednak, że strajkujący nie otrzymają nic za okres protestu, ponieważ na specjalnym Funduszu Strajkowym znajduje się ponad 7 mln zł i pierwsze wypłaty najbardziej potrzebującym nauczycielom ruszą już w maju, jednak nie wszyscy mogą na ten fundusz liczyć.

Istnieje też inna ekspertyza, która dopuszcza wypłatę wynagrodzenia na zasadzie porozumienia postrajkowego z dyrektorami konkretnych szkół, jednak nie można tu mówić o "zapałacie za strajk" i musi się to dokonać w zgodzie z przepisami prawa o finansach publicznych.

Jak wiemy ZNP od soboty zawiesza strajk w całym kraju. W Oławie na powrót do pracy zdecydowali się już dziś pedagodzy z Miejskich Przedszkoli nr 3 i 4.

D.S.

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 7. )
29-04-2019 ~ ziom ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Nauczyciele zostali wprowadzeni w błąd i zmanipulowani,że ich żądania są do spełnienia.Niech mają pretensję do tych którzy ich wrobili.Niech w końcu zaczną myśleć !! !
27-04-2019 ~ Do nie do wiary ( gość OSI) zgłoś naruszenie
To masz szczescie ,bo ja nigdy nie widzialem usmiechnietej nauczycielki,ale z brakiem empati zawsze !!
27-04-2019 ~ Ktośka do Wozny ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Była wśród nauczycieli robiona ankieta z pytaniem czy są za tym by siedzieć w pracy od 7 do 15. 97% odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Tak się dzieje np w Szwajcarii. Tyle, że każdemu nauczycielowi trzeba by zapewnić miejsce do pracy, a NIE tak jak teraz 2 komputery z oprogramowaniem do pracy na 30 nauczycieli. Ponadto w Szwajcarii jest tak. Zebrania z rodzicami, konsultacje, dyskoteki szkolne, rady pedagogiczne, zebrania wszelakich zespołów, kółka zainteresowań, wycieczki klasowe, szkolenia dla nauczycieli, konkursy itd odbywają się tylko w godzinach pracy. Od 15.00 nauczyciel opuszcza szkołę i ma wszystko w nosie. Jak rodzic chce wysłać na 3 dniową wycieczkę dzieciaka to niech sobie wynajmie biuro podróży. Nauczyciele wspierają takie rozwiązanie!
27-04-2019 ~ Nie do wiary! ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Jak to możliwe? Nauczyciele w ubraniach w XXI wieku święta Wiejkiejnocy spędzają w ciepłych domach i mają jedzenie na stołach .
Nie żebrzą ma ulicach, nie mieszkają w noclegowniach i nie szukają jedzenia i ubran ze swoimi rodzinami po śmietnikach!
Nie robią tego - a przecież powinni!
Najgorsza zbrodnią jest jednak to ,że wczoraj widziałem uśmiechniętą nauczycielkę!
27-04-2019 ~ olawianka ( gość OSI) zgłoś naruszenie
A za co niby maja im zaplacic!Na krzywdzie uczniow chcileli sie dorobic!Ale swieta to spedzili przy sytych stolach i cieplutkich domkach !! Mogli siedziec w szkolach i strajkowac ,ale oni sa wygodni!
27-04-2019 ~ wozny ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Niech pracują 8 godzin dziennie w szkole ,kilka przy tablicy resztę niech piszą konspekty,przygotowują na następne dni czy sprawdzają prace uczniów. Urlop tyle co każdy robotnik z elektroluksu a nie 2 miesiące .... teraz odwaga kilka lekcji i w miasto po sklepach biegają jak szczury po śmietniku,
26-04-2019 ~ eee ( gość OSI) zgłoś naruszenie
mają fundusz .... sami sobie wypłacą z funduszu związkowego w końcu strajkowali i przegrali więc w czym problem ? czego chcą dzieciaki uczyć nieróbstwa i postawy roszczeniowej po czym zapłaty za nic nie robienie ?? ?


najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin