Kto opiekuje się dziećmi, gdy szkoła strajkuje?

- opublikowano: 26-03-2019

Tylko rodzice małych dzieci mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, gdy szkoła malucha przystąpi do strajku. Wniosek bowiem mogą złożyć wyłącznie rodzice dziecka, które jeszcze nie ukończyło ośmiu lat. Żeby móc zostać z dzieckiem w domu wystarczy swojemu pracodawcy złożyć wniosek o wypłatę i oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły.

Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka - wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jednak żeby go dostać trzeba spełnić kilka warunków.

- Pierwszym z nich jest to żeby dziecko miało mniej niż 8 lat, czyli jeszcze nie obchodziło swoich ósmych urodzin, drugim żeby nikt w czasie zamknięcia szkoły nie mógł opiekować się dzieckiem – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Istotne jest jeszcze to, aby zamknięcie placówki, do której chodzi dziecko było nieprzewidziane, czyli żeby o fakcie tym rodzice dowiedzieli się w terminie krótszym niż siedem dni – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Ustawa pozwala rodzicom skorzystać z zasiłku opiekuńczego zarówno gdy będą opiekować się dziećmi własnymi, dziećmi małżonka jak i dziećmi przysposobionymi, czy przyjętymi na wychowanie i utrzymanie. Rodzice nie muszą do wniosku o wypłatę zasiłku dołączać kopii zwolnienia a więc wizyta u lekarza jest niepotrzebna. Takie zaświadczenie dołączamy wtedy, gdy będziemy korzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu zwolnienia lekarskiego niani zatrudnionej na umowie aktywacyjnej albo dziennego opiekuna dziecka, a także w przypadku choroby lub pobytu w szpitalu małżonka albo rodzica dziecka, który stale się nim opiekuje.

- W przypadku wystąpienia o zasiłek opiekuńczy w momencie przystąpienia szkoły czy przedszkola do strajku potrzebne jest tylko samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki – dodaje rzeczniczka ZUS.

Warto pamiętać, że w ciągu całego roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje maksymalnie przez 60 dni. Jest to łączna liczba dni do wykorzystania przez oboje rodziców na wszystkie zasiłki opiekuńcze w danym roku kalendarzowym. Liczba dni nie zmienia się wraz liczbą dzieci pod opieką.

- Niestety rodzice dwójki dzieci nie mają 120 dni do wykorzystania tylko 60 – przestrzega Iwona Kowalska-Matis.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i - jak to jest w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, – gdy składkę na tzw. „chorobowe” odprowadzają za siebie dobrowolnie.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, ale jeśli prowadzi działalność gospodarczą przynosi go do najbliższego ZUS-u.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15. W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), złożyć trzeba ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej ZUS albo w osobiście w ZUS. Można także go wydrukować po wypełnieniu - w formie elektronicznej na profilu PUE ZUS.

*****

Zgodnie z treścią art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 1999 nr 60 poz. 636 ze zm.), zasiłek opiekuńczy przysługuje z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa Dolnośląskiego

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 11. )
29-03-2019 ~ wiechu ( gość OSI) zgłoś naruszenie
dlaczego burmistrz nie zadba o odpowiednie zarobki swoich pracowników? przecież szkoły podstawowe i przedszkola podlegają miastu i dyrektorów zatrudnia burmistrz
28-03-2019 ~ Gość ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Do,,ładna Wiola rozpieszczona przez męża".Czemu służyć ma ten komentarz ?? ??
28-03-2019 D.S. aktywność:wiarygodność edytuj swój komentarz
Jak poinformowała wiceburmistrz Małgorzata Pasierbowicz, podczas marcowej sesji Rady Miejskiej, udział w strajku planowanym na 8 kwietnia zdeklarowały wszystkie przedszkola i szkoły będące jednostkami podległymi Miastu Oława. Podobnie jak w przypadku szkół powiatowych sama akcja strajkowa musi być poparta przez związki zawodowe. Do strajku nie przystąpi jedynie żłobek miejski.
28-03-2019 ~ Olka ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Towarzysz Niemirowski potrafi tylko jedno jako statystyk przedstawić mieszkańcom Oławy zestawienia procentowe jakie szkoły będą strajkować ,bo tylko to potrafi zrobić,natomiast nie przedstawił tego jakie przedsięwzięcie podjął powiat by temu zapobiec !! !
28-03-2019 ~ kotek ( gość OSI) zgłoś naruszenie
a ładna wiola rozpieszczona przez męża będzie miała na kolejny Egipt.Nikt tak dobrego zdania na swój temat nie ma jak ta pani.The best!ale jak sie jest rozpieszczonym przez mężą to tak bywa!
28-03-2019 ~ Marian ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Żadna Radna nauczycielka nie pełni funkcji dyrektorskich to raczej szeregowi nauczyciele, chociaż zapewne z dłuższym stażem pracy. Niejeden chciałby tyle zarabiać.
27-03-2019 ~ Ewa ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Te radne nauczycielki to dyrektorki z wszystkim dodatkami. Szeregowy nauczyciel tyle nie zarabia.
27-03-2019 D.S. aktywność:wiarygodność edytuj swój komentarz
Podczas sesji Rady Powiatu wicestarosta Witold Niemirowski przedstawił następujące liczby, jeśli chodzi o szkoły powiatowe:
CKZiU w Oławie - strajk zadeklarowało 94% nauczycieli,
LO nr1 w Oławie - strajk zadeklarowało 83% nauczycieli,
ZSS w Oławie - strajk zadeklarowało 86% nauczycieli (ZNP) i 67% nauczycieli (Solidarność),
ZS w Jelczu-Laskowicach - strajk zadeklarowało 85% nauczycieli.

Sama deklaracja nie oznacza jeszcze fizycznego strajku, ponieważ poszczególne związki zawodowe muszą w tym względzie podjąć stosowną uchwałę.
27-03-2019 ~ Marian ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Nasze Radne nauczycielki mają po 6300 zł brutto wg oświadczeń majątkowych, czy to mało na obecne czasy?
Trochę Ci nauczyciele przesadzają.
26-03-2019 ~ app ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Mogli by oszczędzić chociaż dzieci klas 0 - 3 - starsze dzieci bez problemu zostaną same w domu. Wszyscy chcieli PiS-u bo daje+ ale nie ma nic darmo, za tym dawaniem będzie wzrost cen i zwykła pensja powoli nie wystarczy w żadnej branży aby zachować dotychczasowy poziom życia, rozumiem że zaraz cały kraj stanie na głowie jak wszystkie branże zaczną strajkować? do czego to doprowadzi w kraju który nie ma surowców i mocno rozwiniętego przemysłu i technologii hmm aaa i jest skłócony z prawie całą Unią Europejską która czeka w którą stronę pójdzie lud tej ziemi...
26-03-2019 ~ Abc ( gość OSI) zgłoś naruszenie
A które szkoły przystępują do strajku?


najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin