Oławianin pożegnał kawalerzystów z armii USA

- opublikowano: 13-03-2019

W Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy 3. a 4. Rotacją Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combet Team – ABCT) Armii Stanów Zjednoczonych. W ceremonii, która odbyła się 12 lutego, brał udział dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie Robert Stępień.

Do Żagania przybyło prawie 3500 żołnierzy amerykańskich oraz setki jednostek sprzętu wojskowego. Stacjonujący na co dzień w Fort Riley w stanie Kansas z 1. Dywizji Piechoty rozpoczęli swój dyżur bojowy w Polsce. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej, sięgającym roku 1775, polegającym na zwinięciu sztandarów jednostki kończącej swoją misję oraz na rozwinięciu sztandarów przedstawicieli dywizji przejmującej zadania. Żołnierze trzeciej zmiany – Iron Horse Brigade – pożegnali w ten sposób miejsce, w którym pełnili służbę przez 9 miesięcy w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie.

W uroczystości wzięli udział: władze samorządowe województwa lubuskiego oraz burmistrz Żagania – Andrzej Katarzyniec. Amerykańskich żołnierzy powitał również generał broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych oraz dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego – generał dywizji Stanisław Czosnek.

W uroczystościach uczestniczył również Robert Stępień dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie, który urodził się w Żaganiu.

Spotkanie było okazją do rozmów dyrektora z dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Jana III Sobieskiego, Stanisławem Czosnkiem na temat ewentualnej współpracy i udziale przedstawicieli jednostki w uroczystościach nadania imienia oławskiej szkole.

Ciekawostką jest umundurowanie amerykańskiej jednostki: ponieważ kultywuje ona tradycje kawalerii Stanów Zjednoczonych, żołnierze na uroczystościach występują w kapeluszach kawaleryjskich oraz mają przypięte do butów ostrogi. Ponadto na emblematach noszonych na mundurach występuje końska głowa.

Dla dyrektora ZSS w Oławie była to wspaniała okazja poznania tradycji jednostek amerykańskich oraz polskiej dywizji pancernej, kultywującej tradycje polskiej husarii.

Należy również zaznaczyć, w kontekście zbliżającej się rocznicy dwudziestolecia wstąpienia Polski do NATO, że 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej była pierwszą polską jednostką w pełni kompatybilną z siłami NATO i na jej poligonach – Karliki Mała Joanna i Duża Joanna – ćwiczyły oddziały NATO m.in. Holendrzy.

Tekst i fot. z archiwum ZSS w Oławie.

zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Oławianin pożegnał kawalerzystów z armii USA

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin