Oławianin pożegnał kawalerzystów z armii USA
- opublikowano: 13-03-2019W Sali Kryształowej Pałacu Książęcego w Żaganiu odbyła się ceremonia przekazania dowodzenia pomiędzy 3. a 4. Rotacją Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combet Team – ABCT) Armii Stanów Zjednoczonych. W ceremonii, która odbyła się 12 lutego, brał udział dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie Robert Stępień.
Do Żagania przybyło prawie 3500 żołnierzy amerykańskich oraz setki jednostek sprzętu wojskowego. Stacjonujący na co dzień w Fort Riley w stanie Kansas z 1. Dywizji Piechoty rozpoczęli swój dyżur bojowy w Polsce. Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym armii amerykańskiej, sięgającym roku 1775, polegającym na zwinięciu sztandarów jednostki kończącej swoją misję oraz na rozwinięciu sztandarów przedstawicieli dywizji przejmującej zadania. Żołnierze trzeciej zmiany – Iron Horse Brigade – pożegnali w ten sposób miejsce, w którym pełnili służbę przez 9 miesięcy w Żaganiu, Świętoszowie, Bolesławcu i Skwierzynie.
W uroczystości wzięli udział: władze samorządowe województwa lubuskiego oraz burmistrz Żagania – Andrzej Katarzyniec. Amerykańskich żołnierzy powitał również generał broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych oraz dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego – generał dywizji Stanisław Czosnek.
W uroczystościach uczestniczył również Robert Stępień dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie, który urodził się w Żaganiu.
Spotkanie było okazją do rozmów dyrektora z dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Jana III Sobieskiego, Stanisławem Czosnkiem na temat ewentualnej współpracy i udziale przedstawicieli jednostki w uroczystościach nadania imienia oławskiej szkole.
Ciekawostką jest umundurowanie amerykańskiej jednostki: ponieważ kultywuje ona tradycje kawalerii Stanów Zjednoczonych, żołnierze na uroczystościach występują w kapeluszach kawaleryjskich oraz mają przypięte do butów ostrogi. Ponadto na emblematach noszonych na mundurach występuje końska głowa.
Dla dyrektora ZSS w Oławie była to wspaniała okazja poznania tradycji jednostek amerykańskich oraz polskiej dywizji pancernej, kultywującej tradycje polskiej husarii.
Należy również zaznaczyć, w kontekście zbliżającej się rocznicy dwudziestolecia wstąpienia Polski do NATO, że 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej była pierwszą polską jednostką w pełni kompatybilną z siłami NATO i na jej poligonach – Karliki Mała Joanna i Duża Joanna – ćwiczyły oddziały NATO m.in. Holendrzy.
Tekst i fot. z archiwum ZSS w Oławie.
dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK
Polub OSI
Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )