W marcu na konta emerytów płynie więcej

- opublikowano: 08-02-2019

Dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku ZUS zwróci seniorom nadpłacony podatek – jednorazowo mogą liczyć nawet na kilkaset złotych w marcowej wypłacie. To doskonała wiadomość dla osób z niskimi emeryturami.

Kwota wolna od podatku została podniesiona dwa razy – najpierw w 2017 r. z 3091 zł do 6600 zł rocznie, potem w 2018 r. – do 8000 zł.

- Pomimo tych zmian wszyscy podatnicy płacili zaliczki na podatek dochodowy, jakby kwota wolna się nie zmieniła. Dlatego teraz seniorzy z najniższymi świadczeniami będą mogli liczyć na zwrot podatku, który nadpłacili – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W niektórych przypadkach są to wcale niemałe pieniądze. Z naszych szacunkowych wyliczeń, wynika, że osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu – dodaje rzeczniczka.

Im niższe świadczenie, tym zwrot będzie większy. Jak zapewnia rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków żeby dostać te pieniądze. ZUS sam rozlicza seniorom podatki i wysyła im tylko formularz PIT-40A. To z PIT-u emeryci dowiedzą się, ile wynosi ich nadpłata podatku. Co jednak ważne, ZUS uwzględni ją w wypłacie marcowej emerytury.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 3. )
11-02-2019 ~ emeryt ( gość OSI) zgłoś naruszenie
ZUS (czyt. Zakład Utylizacji Emerytów !) jako instytucja państwowa zajmuje się , jak widać, propagandą rządu Jedynie Słusznej Partii czyli PiS, co stanowi element rozpoczętej kampanii wyborczej. Za parę groszy chcą kupić wyborców-emerytów. Wstyd i hańba Wsadżcie sobie .....te marne srebrniki. Emerytura w wysokości 60-70% średniej płacy i bez obciążeń fiskalno-Zusowskich - wtedy "ludziom (starym) będzie się żyło dostatnio a Polska rosła w siłę" Amen
10-02-2019 ~ obywatel ( gość OSI) zgłoś naruszenie
w tym panstwie dobrze zyja tylko elity polityczne z dawnych lat i obecni . emeryci z lat 80 przymieraja z ubustwa i glodu bo emerytura 1350 to wstyd i hańba dla tego panstwa.... to ci ludzie budowali powojenna polske ,to oni przyplacali zdrowiem pracujac miesiacami za miske zupy w Sp [sluzba polsce} za darmoche budujac wlasnie ta polske ktora prezydent elektryk porozdawal za 1 zlotowke szemranym biznesmenom ,ubekom,i innemu dziadostwu...zobaczcie jak zyje byly elektryk a jak zyje byly elektryk z Jelcza ktory przeszedl na emeryture w latach 80 tych ,,,
09-02-2019 ~ Senior ( gość OSI) zgłoś naruszenie
"osoba z minimalną emeryturą, czyli 1029, może liczyć na nieco więcej niż 100 złotych zwrotu"
minimalna emerytura 1029zł czyli ok. 700 zł na rękę na miesiąc . Jak żyć ? Na co to przeznaczyć ? Co za to opłacić? Nic dziwnego ,że starsi ludzie prawie do 80 lat pracują w ochronie za 13,70zł brutto czyli za ok. 9 zł na godzinę.


najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin