Amore Italiano in opera - Gala Karnawałowa

- opublikowano: 11-01-2019

Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach będzie organizatorem Gali Karnawałowej „Amore Italiano in opera”. Wyjątkowość wydarzenia polega na tym, że będziemy gościć artystów z Włoch, tworząc niepowtarzalne widowisko. Melomani usłyszą najpiękniejsze duety i arie z oper największych twórców m.in. ze słonecznej Italii, zaś partie wokalne zaśpiewają wielkiej klasy włoscy soliści.

Gala odbędzie się w sobotę 16.02.2019 o godz. 18.00 w Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach. Bilety w cenie 40 zł są dostępne w biurze M-GCK.

Podczas gali, na specjalne zaproszenie, wystąpią artyści z Polski i Włoch, którzy na co dzień związani są z ośrodkami artystycznymi w Wałbrzychu, Padwie, Wenecji, Trieście i Treviso:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Bartosz Żurakowski – dyrygent i gospodarz wieczoru
Dominika Zamara – sopran
Sibilla Serafini – mezzosopran
Enrico Pertile – tenor
Maurizio Franceschetti – bas

Bartosz Żurakowski – dyrygent Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, zaliczany jest przez krytykę do grona wybitnych dyrygentów swojej generacji.
Koncertował w prestiżowej Carnegie Hall w Nowym Jorku (USA), w Palacio de Bellas Artes w Mexico City (Meksyk), w Gran Teatro National w Limie (Peru), w Sala Sao Paolo w Sao Paolo (Brazylia), w Szkocji. Regularnie koncertuje w Ameryce Południowej (Brazylii, Peru, Argentynie, Meksyku), jak również w Europie.
Ukończył dyrygenturę na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, i pedagogikę muzyczną na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, a także studia menedżerskie na Uniwersytecie Warszawskim Wydziału Zarządzania, zaś na Rotterdam School of Management Erasmus University i Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, w 2011 roku, uzyskał tytuł Master Busisness of Administration (MBA).
Dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Filharmonii Opolskiej (do końca 2015 r.) W grudniu 2015 roku w Operze Krakowskiej poprowadził premierowy spektakl „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki, w reżyserii Laco Adamika. Założyciel i prezes fundacji artystycznej BelleVoci, wspierającej młodych artystów, organizującej wielkie wydarzenia muzyczne. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „BelleVoci”, który rokrocznie odbywa się na ziemi dolnośląskiej i opolskiej. W 2016 roku Festiwal BelleVoci otrzymał nominację Dolnośląskiego Klucza Sukcesu jako najlepsza inicjatywa kulturalna. Generalny dyrektor artystyczny festiwalu muzycznego „Musique d’elite” w Kamiennej Górze.

Dominika Zamara – sopran
Jest polską sopranistką mieszkającą we Włoszech, aktywnie koncertującą po całym świecie. Współpracuje z licznymi artystami w Europie i USA. Otrzymała od Rządu Polskiego nagrodę Polka Roku 2017, w kategorii Kultura i Sztuka. Została nominowana Ambasadorką Kultury Polskiej i Włoskiej. Otrzymała w Morcone, międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne. Nagrała cztery płyty. Pracuje jako docent śpiewu solowego na włoskiej Accademia Musicale La Certosa we Włoszech.

Sibilla Serafini – mezzosopran
Współpracuje z najważniejszymi zespołami chóralnymi z Triestu, wśród których znajdują się chóry „Cappella Tergestina” i „Cappella Civica” kierowane przez takich mistrzów jak Severino Zannerini, Marco Podda i Marco Sofianopulo i znakomitych instrumentalistów, w tym Manuel Tomadin, pierwszy włoski organista międzynarodowego konkursu „Młody Organista Roku 2008 ECHO”. Uczestniczka w wielu kursów mistrzowskich. Na swoim koncie ma liczne koncerty zarówno solowe jak i z grupami różnych artystów, m.in. w Treviso, Trieście i innych włoskich miastach.

Enrico Pertile – tenor
W 2004 roku z powodzeniem wykonał rolę Folco („Isabeau” Pietro Mascagni) pod kierunkiem Maestro Marco Balderiego z Orkiestrą Fundacji Arturo Toscanini z Parmy. Od 2005 roku koncertuje z Maestro Andrei Schiavio m.in. w Mendrisio, Chiasso, Zurychui Lugano. Od 2006 roku nieprzerwanie występuje w programie operowym „Musica in Maschera”, grając pełne role i wspierając koncerty operowe we współpracy z Maestro Manfrin.

Maurizio Franceschetti – bas
Doskonalił naukę śpiewu lirycznego z Maestro Ubaldo Composta, Maestro Roberto Rossetto, z prof. Gabriellą Munari i prof. Giuseppe Fagnocchi w Konserwatorium w Rovigo, gdzie ukończył studia śpiewu operowego i muzyki kameralnej. Współpracował przy produkcjach Teatro „La Fenice” w Wenecji. Współpracuje, jako solista z Lirycznym Chórem Teatro Verdi w Padwie, z którym brał udział w licznych koncertach i produkcjach operowych. Poza aktywnością teatralną, wykonuje koncerty z operowym, sakralnym i kameralnym repertuarem lirycznym.

W 2010 roku śpiewał jako solista w Requiem Mozarta w Castel Gandolfo z Orkiestrą Padwy i Wenecji Euganejskiej, w obecności Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI, z okazji obchodów piątego roku pontyfikatu.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Liczy około 80 muzyków. Dyrektorem Naczelnym jest Elżbieta Łaganowska. Brała ona udział w wielu festiwalach i konkursach krajowych oraz zagranicznych, akompaniując wielu artystom. Występowała w byłej Czechosłowacji, Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech.

Zespoły kameralne Filharmonii występowały także w byłym ZSRR, Szwajcarii, Niemczech i Francji. Na estradzie Filharmonii Sudeckiej mieli okazję wystąpić dyrygenci i soliści z całej niemal Europy, a także z odległych i egzotycznych krajów Ameryki Południowej i Azji.

W ciągu 40 – letniej działalności Filharmonia Sudecka wypracowała bardzo szeroki repertuar oparty o muzyczne tradycje polskie, a także czeskie i niemieckie. Na Dolnym Śląsku przez długie lata krzyżowały się wpływy tych trzech kultur, dzięki czemu utwory prezentowane przez orkiestrę Filharmonii Sudeckiej są gorąco przyjmowane, w każdym z tych krajów. Orkiestra współpracuje z artystami takiej klasy, jak Wanda Wiłkomirska, Piotr Paleczny, Valery Oistrakh, Leszek Możdżer, Katarzyna Duda, Adam Makowicz, Atsuko Seta, Paul Gulda, Akiko Nakajima, Tomasz Strahl, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Wojciech Czepiel, Tadeusz Strugała i wielu innych.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej prezentuje dzieła symfoniczne, oratoryjno-kantatowe i popularne, począwszy od muzyki dawnej, poprzez największe kompozycje klasyczne i romantyczne, aż po muzykę współczesną. Zespół ma na swoim koncie także kilka prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i obcych. Orkiestra nagrała również kilkanaście płyt.

Kunszt artystyczny orkiestry jest niezmiernie wysoko ceniony zarówno przez publiczność, jak i samych muzyków, którzy wspólnie wypracowują wysoki poziom artystyczny zespołu. W ostatnich latach Filharmonia Sudecka przygotowuje spektakularne koncerty dla kilkutysięcznej widowni zyskując coraz liczniejsze grono melomanów zainteresowanych kulturą wysoką.

Program Gali:

Część I
G. Verdi – Uwertura do opery „Moc przeznaczenia”
G. Puccini – „E’ Lucevan le stelle” aria z opery Tosca
G. Rossini -„Vorrei spiegarvi il giubilo”aria z opery „La cambiale di matrimonio”
J. Strauss – Emperor „Waltz”
C. W. Gluck – „Che faro’ senza Euridice„ aria z opery Orfeusz i Eurydyka
G. Rossini – „La Calunnia” z opery Cyrulik Sewilski
S. Moniuszko – „Mazur” z opery „Halka” W. A. Mozart – „Madamina il catalogo e’ questo” aria z opery Wesele Figara
J. Strauss – „Grzmoty i błyskawice” polka
W. A. Mozart – „La ci darem la mano”- z opery Don Giovanni
A. Chaczaturian – “Maskarada” Walc ze Suity

Część II
J. Strauss – Uwertura do operetki „Noc w Wenecji” (orkiestra)
E. de Curtis Torna a Surriento – tenor
L. Arditi – Il bacio aria – sopran
G. Bizet – “Habanera” aria z opery Carmen – mezzosopran
J. Massenet – Muzyka baletowa z opery „Le Cid”
G. Donizetti – „Quanto amore” duet z opery Napój miłosny -duet sopran i bas
P. Mascagni – Intermezzo z opery „Rycerskość wieśniacza” (orkiestra)
G.Donizetti – „Una parola oh Adina” duet z opery Napój miłosny -duet sopran i tenor
E. Waldteufel – „Estudiantina” Waltz
G. Verdi – „Libiamo…” scena z opery Traviata
J. Strauss – Radecky March

źródło: MGCK Jelcz-Laskowice

zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Amore Italiano in opera - Gala Karnawałowa

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin