100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Oławie

- opublikowano: 14-11-2018

Podobnie jak w całym kraju dzień 11 listopada był kulminacją tegorocznych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, wprawdzie w Oławie nie odbył się marsz, być może dlatego, że dla wielu osób wciąż kojarzą się one z wymuszonym obowiązkiem brania udziału w rożnego typu świętach państwowych za czasów PRLu, to w obchodach tych wielu mieszkańców wzięło udział.

Tym oławskim obchodom towarzyszyły liczne wykłady, wystawy i okolicznościowe wydawnictwa, które pozwoliły poznać drogę Polaków do odzyskania niepodległości, pozwoliły także poznać losy tych, którzy przyczynili się do tego a byli związani z naszym miastem, Oławą.

100. rocznica nie ograniczała się jedynie do jednego dnia i jej obchody trwały cały 2018 rok i jak zapowiada burmistrz Tomasz Frischmann będą jeszcze trwały przez najbliższe lata. Imprezy dotyczące tej wspaniałej rocznicy były organizowane także przez pozostałe samorządy, także Powiatu z inicjatywy którego w Oławie stanął pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Finał obchodów rozpoczął się już w dniu 9 listopada otwarciem wystawy poświęconej Oławianom w Izbie Muzealnej oraz serią wykładów w Sali Rajców oławskiego ratusza, które poprowadził dr Tomasz Gałwiaczek. 10 listopada zaś odbył się wspaniały koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia AMADEUS w wypełnionej po brzegi sali Centrum Sztuki przy ul. Młyńskiej.

Samo odsłonięcie pomnika w dniu 11 listopada zostało poprzedzone złożeniem kwiatów pod pomnikiem Losów Ojczyzny i mszą świętą w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, w czasie której okolicznościowe kazanie wygłosił ksiądz dziekan Janusz Gorczyca. Po niej wszyscy zaproszeni goście a także wielu mieszkańców udało się na plac przy ul Spacerowej, gdzie z repertuarem patriotycznym wystąpili uczniowie oławskiego Liceum Ogólnokształcącego Nr I. Także w tym miejscu wszyscy zgromadzeni o godzinie 12 włączyli się do wspólnego odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

Następnie w asyście salw armatnich starosta Zdzisław Brezdeń, przewodniczący Rady Powiatu Józef Hołyński i burmistrz Oławy Tomasz Frischman odsłonili monument, zaprojektowany przez młodego artystę z Jelcza-Laskowic, na którym obok słów "STULRCIE NIPODLEGŁOŚCI" umieszczono trzy tablice, na których wyryto słowa:

Józefa Piłsudskiego - Polacy chcą niepodległości, lecz pragnęliby, aby ta niepodległość kosztowała ich dwa grosze i dwie kropelki krwi. A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym.
Ignacego Jana Paderewskiego - Nie zginie Polska, nie zginie, lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale dla Was, dla Nas i dla całej ludzkości.
Romana Dmowskiego - Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel, cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować!.

Tego dnia można było jeszcze zobaczyć pokaz ćwiczeń obronnych w parku miejskim przy dworcu PKP i wziąć udział w Polonezie Stulecia Oławian „Na sto par” na placu przy ul. Młyńskiej, przygotowanym przez uczniów CKZiU w Oławie.

Dzień 11 listopada zakończyła wieczornica w CTKiR Probus, na której można było wysłuchać wykładu o polskiej husarii, dotknąć i posłuchać o replikach broni ASG a także obejrzeć biało-czerwony pokaz sztucznych ogni.

Centrum Sztuki w Oławie w ramach edukacji artystycznej zorganizowało na zakończenie obchodów koncert w Ośrodku Kultury Młoda Polska 2.0.

Cieszy fakt, że w uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców, choć nie tak wielu, jakby z tej okazji można by było się spodziewać, a trzeba zauważyć, że tego typu okazja raczej drugi raz dla zdecydowanej większości osób się nie powtórzy.

D.S.dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 2. )
16-11-2018 ~ partyjota ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Brawo, jest też osoba zasłużona dla wolności i niepodległości naszej ojczyzny z czasów stanu wojennego!
16-11-2018 ~ Jam ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Emeryci, renciści, towarzystwo 65+ to tuzy oławskiej polityki. Ciekawe co robili wcześniej? Młodzi to tylko zasłona.

OSI - OLAWA.INFO - 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Oławie
OSI - OLAWA.INFO - Otwarcie wystawy w Ibie Muzealnej - Oławianie w polskim czynie niepodległościowym...
OSI - OLAWA.INFO - Zebrani goście podczas serii wykładów w Sali Rajców
OSI - OLAWA.INFO - Kancert Radiowej Orkiestry Kameralnej Amadeus
OSI - OLAWA.INFO - Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
OSI - OLAWA.INFO - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Losów Ojczyzny
OSI - OLAWA.INFO - Odsłoniecie pomnika na placy przy ul. Spacerowej
OSI - OLAWA.INFO - Pokaz ćwiczeń obronnych w parku miejskim
OSI - OLAWA.INFO - Polonez odtańczony na placu przy ul. Młyńskiej
OSI - OLAWA.INFO - Wieczornica w CTKiR Probus

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin