Pod naszym patronatem: III Oławskie Lato Organowe | XII Bieg Koguta | III Termathlon w Termach Jakuba | Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaSpotkanie z weteranami Wojska Polskiego

- opublikowano: 31-10-2018

Niezwykle interesujące spotkanie młodzieży z weteranami Wojska Polskiego, którzy odbyli służbę poza granicami naszego kraju, odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Wojsko Polskie w działaniach poza granicami państwa” odbyło się w dniu 23 października w szkolnej auli liceum i trwało dwie i pół godziny. Poprowadził je Andrzej Korus - młodszy chorąży w stanie spoczynku. Organizatorem wydarzenia było Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych. W prelekcji wzięli udział uczniowie z liceum oraz klas mundurowych ze szkół średnich prowadzonych przez samorząd Powiatu Oławskiego.

W trakcie prezentacji multimedialnej mł. chor. Andrzej Korus opowiedział uczestnikom o trudach służby polskich żołnierzy biorących udział w misjach zagranicznych. Zaprezentował także historię weteranów w Polsce. Opowiedział historię weteranów polskich, począwszy od powstańców styczniowych, przez wkład polskich żołnierzy w II Wojnę Światową, aż po pierwszą misję pokojową za granicami naszego kraju w Korei. Prelegent omówił również misje, w których uczestniczyli Polscy żołnierze – w Libanie, na Wzgórzach Golan, w krajach afrykańskich, na Bałkanach oraz w Iraku i Afganistanie. Mówił także o wielkim szacunku, jakim zawsze cieszyli się w naszym kraju weterani i jak ważną odgrywali rolę w kształtowaniu poczucia patriotyzmu.

Warszawski Instytut Inicjatyw Strategicznych przygotował dla młodzieży atrakcyjne nagrody - gry planszowe „Wojsko Polskie - Misje Zagraniczne” oraz upominki, które uczniowie wygrywali uczestnicząc w tematycznych konkursach.

Ciekawym doświadczeniem była łączność, za pośrednictwem komunikatora internetowego, z ratownikiem medycznym Michałem Matrajem, przebywającym aktualnie w Kandaharze w Afganistanie, gdzie leczy tamtejszą ludność – pacjentów z ranami postrzałowymi i obrażeniami po wybuchu min. Uczniowie mieli zatem niecodzienną okazję, aby na żywo porozmawiać i zadawać pytania uczestnikowi misji.

Swoimi doświadczeniami podzielił się również ksiądz Władysław Jasica, kapelan w stopniu podpułkownika. Opowiedział uczniom o niebezpieczeństwach czyhających na uczestnika misji zagranicznych, w szczególności na duchownego - za jego życie bowiem oferowano dwukrotnie wyższą stawkę, niż za życie innego żołnierza. Nawet takie dramatyczne zagrożenie nie wpłynęło jednak na decyzję o rezygnacji z udziału w misjach, bo gdyby miał okazję jeszcze raz na nią pojechać, to bez wahania uczyni to, aby jako duszpasterz służyć żołnierzom.

Uczestnicy spotkania oddali cześć i uczcili minutą ciszy żołnierzy poległych na misjach zagranicznych.

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Spotkanie z weteranami Wojska Polskiego

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin