Dzień Wszystkich Świętych – policja przypomina i radzi

- opublikowano: 30-10-2018

Okres poprzedzający 1 listopada oraz kilka następnych dni po Wszystkich Świętych to tradycyjnie czas natężonego ruchu samochodów oraz pieszych na głównych ciągach komunikacyjnych, a w szczególności w okolicach cmentarzy.

Sytuacja taka skutkować może wzrostem zagrożenia bezpieczeństwa oraz zakłóceniem płynności ruchu pojazdów. W tych dniach mogą wystąpić dodatkowe zagrożenia w ruchu drogowym, takie jak: zmienne warunki pogodowe, okazjonalne użytkowanie samochodów przez osoby nie mające doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, jak również kierowanie samochodami w stanie nietrzeźwości.

Dzień 1 listopada dla większości z nas to czas zadumy i refleksji nad grobami naszych najbliższych. Niestety, to również czas nasilenia występowania zjawisk nieakceptowanych społecznie, takich jak: wzrost aktywności środowisk przestępczych, których zainteresowanie ukierunkowane będzie głównie na nasze mienie.

Dlatego pamiętajmy o tym aby:
- przed wyjściem na cmentarz lub do kościoła ,zabezpieczyć dokładnie nasze mieszkania i domy, nie pozostawiajmy uchylonych okien, domykajmy drzwi wejściowe do naszych klatek – po to jest domofon aby sprawdzić kto wchodzi na teren naszej klatki.
- rzeczy wartościowe, takie jak pieniądze i biżuteria zostawmy w miejscach bezpiecznych,
- jeśli wyjeżdżamy na kilka dni, poprośmy sąsiada aby zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, dom,
- samochody parkujmy w miejscach do tego przeznaczonych, nie pozostawiajmy uchylonych okien w autach, a wewnątrz pojazdu nie zostawiajmy żadnych rzeczy wartościowych typu radio, torebka, które mogłyby być pokusą dla złodzieja. „Kieszonkowcy” w tych dniach będą nas pilnować, umiejętnie wtapiając się w tłum. Starajmy się dostosować nasze zachowanie do kierujących ruchem policjantów, strażników miejskich i gminnych,
- pamiętajmy o tym aby na cmentarz zabierać tylko rzeczy niezbędne, nie dajmy złodziejom satysfakcji i przede wszystkim bądźmy czujni robiąc porządki na grobach naszych bliskich, nie zostawiajmy rzeczy wartościowych bez nadzoru,

W dniach od 31 października do 4 listopada 2018 r. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Oławie i podległych jej komisariatów wspólnie ze Strażą Miejską i Strażą Gminną będą czuwali nad bezpieczeństwem w powiecie.

Przeprowadzą działania mające na celu zapewnienie płynności i bezpieczeństwa ruchu w rejonie cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Działania te będą miały charakter prewencyjny ale także represyjny.

Pamiętajmy o właściwym używaniu świateł zewnętrznych w samochodach i o stosowaniu pasów bezpieczeństwa. Wsiadając za kierownicę pojazdu – bądź trzeźwy i wypoczęty.

Główne przyczyny wypadków drogowych, o których warto pamiętać podczas jazdy:
- nadmierna prędkość
- zmęczenie kierowcy, dlatego zalecamy krótkie przerwy w podróży
- nieprawidłowe przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych
- nieprawidłowe wyprzedzanie
- nagłe wtargnięcia pieszych na jezdnię oraz nagminne przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych

Drogi Kierowco pamiętaj ! Najważniejsze jest szczęśliwe dotarcie do celu.

Oficer prasowy KPP w Oławie,
podinsp. Alicja Jędo

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin