III Dzień Ormiański

- opublikowano: 10-10-2018

W dniu 6 października w oławskim ratuszu odbył się Dzień Ormiański. Jego trzecia edycja w tym roku zbiegła się z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Losów Ojczyzny, pod którym wartę honorową wystawił 10. Wrocławski Pułk Dowodzenia, z którym niedawno podpisano umowę o współpracy z naszym miastem. Dalsze obchody odbyły się w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej, gdzie otwarto drugą część wystawy „Ormianie w służbie Rzeczypospolitej” pt. „Oni walczyli o Niepodległą”, przygotowanej przez Fundację Armenian Foundation. Wystawa, to zestaw starannie przygotowanych rollupów zawierających informację o tych Ormianach, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po otwarciu wystawy uczestnicy przenieśli się do Sali Rajców, gdzie na początku wprowadzono sztandar Ormian polskich i uczcili minutą ciszy Charlesa Aznavoura, francuskiego artysty ormiańskiego pochodzenia, który zmarł 1 października tego roku.

Kolejnym punktem obchodów była konferencja naukowa, na której swoje wykłady wygłosili dr hab. Grzegorz Pełczyński (prof. UWr.) "o Ormianach w służbie Rzeczypospolitej", dr Renata Król–Mazur (Uniwersytet Jagielloński) przybliżyła postać Marii „Dzidzi” Krzeczunowicz, ormiańsko–polskiego „szpiega” w spódnicy oraz Marta Axentowicz–Bohosiewicz (Prezes Fundacji Armenian Foundation), która opowiedziała o tym jak powstała wystawa „Oni walczyli o Niepodległą”, która możemy oglądać w Izbie Muzealnej i do której ze swojej strony bardzo zachęcam.

Po przerwie, organizatorzy przygotowali projekcję filmu o Walerianie Tumanowiczu, działającym w strukturach Armii Krajowej, który został skazany na karę śmierci. Trzeci dzień Ormiański zakończył koncert zespołu Musa Ler. Muzycy z Armenii, którzy na co dzień mieszkają w Polsce zaprezentowali tradycyjne utwory ormiańskie.

Podczas obchodów obecni byli Ambasador Republiki Armenii Edgar Ghazaryan, przedstawiciele lokalnych samorządów a także przedstawiciele komitetu honorowego oławskich obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

D.S.

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - III Dzień Ormiański
OSI - OLAWA.INFO -
OSI - OLAWA.INFO -

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin