Pod naszym patronatem: Dni Koguta 2019 | XII Bieg Koguta | III Termathlon w Termach Jakuba | Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaJak zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej

- opublikowano: 20-09-2018

W związku z niewielką liczbą zgłoszeń na kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, urzędnik wyborczy w mieście Oława zachęca mieszkańców do zgłaszania swoich kandydatur, a pełnomocników komitetów wyborczych do zgłaszania większej liczby kandydatów.

W załączniku (po lewej stronie) publikujemy najważniejsze informacje dotyczące zgłoszeń kandydatów i kandydatek na członków obwodowych komisji wyborczych.

Znowelizowany Kodeks wyborczy ustanowił dwa rodzaje obwodowych komisji wyborczych:
- pierwszą ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie (jej główne zadania skupiają się na czuwaniu w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania),
- drugą ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie (jej główne zadania to ustalenie wyników głosowania w obwodzie, podanie ich do publicznej wiadomości oraz przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej).

W skład każdej z tych dwóch komisji przewidziano powołanie 9 osób. Inne zasady odnoszą się do komisji wyborczych w odrębnych obwodach do głosowania (w Oławie: w szpitalu i domu pomocy społecznej) – tam członków komisji wyborczych będzie 6.

W Oławie łącznie w najbliższe wybory zaangażowanych powinno zostać – w roli członków obwodowych komisji - ok. 330 osób.

Z tej informacji dowiesz się:
1) w jaki sposób zgłosić kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych oraz jakie obowiązują wzory zgłoszenia,
2) o warunkach jakie muszą spełnić osoby kandydujące do obwodowych komisji wyborczych,
3) jakie są zasady powoływania i dokonywania zmian w składach obwodowych komisji wyborczych,
4) o trybie przeprowadzania losowania członków obwodowych komisji wyborczych,
5) o zryczałtowanej diecie członka/kini obwodowej komisji wyborczej,

– w wyborach do Rady Miejskiej w Oławie, Rady Powiatu Oławskiego, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz w wyborach Burmistrza Oławy.

Gdzie się zgłaszać - kandydaci

Komisje są powoływane przez Komisarza Wyborczego we Wrocławiu I spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych lub upoważnione przez nie osoby. Jeżeli jesteś zainteresowany lub zainteresowana udziałem w pracach komisji, to zgłoś się bezpośrednio do komitetu wyborczego.

Listę zarejestrowanych komitetów wyborczych wraz z adresami ich siedzib znajdziesz pod tym linkiem: https://wybory2018.pkw.gov.pl/pl/delegatury.

Załączniki:
Informacja dla OKW
Zgłoszenia do OKW ds. przeprowadzenia głosowania
Zgłoszenia do OKW ds. ustalenia wyniku głosowania

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin