Pod naszym patronatem: Oławska Majówka 2019 | Hideout 2019 | Season Start w Jelcz-Laskowicach | Dni Jelcza-Laskowic 2019
reklamaWybrano najpiękniejsze wieńce dożynkowe powiatu oławskiego

- opublikowano: 06-09-2018

Już po raz dziesiąty wieńce dożynkowe z powiatu oławskiego rywalizowały o miano najpiękniejszego. W konkursie ogłoszonym przez Zarząd Powiatu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyli przedstawiciele miejscowości Wierzbno, którzy otrzymają nagrodę rzeczową o wartości 1.500 zł. Ponadto wieniec z Wierzbna reprezentował powiat oławski na dożynkach wojewódzkich.

W dziesiątej edycji konkursu o miano najpiękniejszego rywalizowały 34 wieńce dożynkowe. Rywalizacja polegała na wykonaniu wieńca przy wykorzystaniu naturalnych materiałów - zbóż, kwiatów, ziół, nasion, owoców i warzyw. Celem konkursu jest upowszechnianie i kultywowanie tradycji obrzędów dożynkowych, związanych ze świętem plonów, podtrzymanie i pielęgnowanie różnorodności staropolskich obyczajów oraz promocja dorobku cywilizacyjnego polskiej wsi.

Aby wyłonić najpiękniejszy tegoroczny wieniec członkowie powołanej przez starostę na tę okoliczność komisji konkursowej, w dniach 25 i 26 sierpnia odwiedzili miejsca, gdzie twórcy wieńców eksponowali efekty swojej, często wielotygodniowej pracy. Komisja dokonała przeglądu wieńców dożynkowych w trzech gminach: Gminie Oława, Gminie Jelcz-Laskowice oraz Gminie Domaniów.

Zdaniem oceniających, najpiękniejszy - a zarazem spełniający wszystkie kryteria regulaminu konkursu - wieniec w powiecie wykonali twórcy z Wierzbna. Przyznano im I miejsce i nagrodę w wysokości 1.500 zł oraz prawo reprezentowania powiatu oławskiego na dożynkach wojewódzkich, zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski w dniu 2 września w Gryfowie Śląskim. Wieniec z Wierzbna otrzymał tam wyróżnienie! Serdecznie gratulujemy!

Nagrody finansowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Oławie przyznano również za pozostałe miejsca na podium. Na II miejscu uplasował się wieniec z Domaniowa. Jego twórcom przyznano nagrodę w wysokości 1.000 zł. Natomiast III miejsce zdobył wieniec z Chwalibożyc (nagroda 500 zł).

Komisja, w skład której weszli trzej przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Oławie oraz reprezentant środowiska artystycznego, oceniając efekt finalny często wielotygodniowej pracy, kierowała się następującymi kryteriami: zgodnością z tradycją w zakresie kompozycji, użytych materiałów i techniki wplatania, jego bogactwem i różnorodnością użytych materiałów, takich jak kłosy, ziarno zbóż, owoce, warzywa i inne surowce naturalne oraz walorami estetycznymi i ogólnym wyrazem artystycznym. Dodatkowym elementem uwzględnionym w regulaminie konkursu był akcent patriotyczny, podkreślający tegoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Wybrano najpiękniejsze wieńce dożynkowe powiatu oławskiego

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin