Pod naszym patronatem: XII Bieg Koguta | III Termathlon w Termach Jakuba | Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaZaproszenie na Piknik Militarny w Jelczu-Laskowicach

- opublikowano: 15-08-2018

Z okazji Święta Wojska Polskiego zapraszamy w środę 15 sierpnia na Piknik Militarny „JELCZ”, który odbędzie się na Placu Jana Pawła II w Jelczu-Laskowicach. Początek o godzinie 12.00.

Podczas imprezy odbędzie się prezentacja sprzętu wojskowego marki „JELCZ”, pokazy sprzętu wojskowego z 23. Śląskiej Brygady Artylerii w Bolesławcu oraz pokazy ratownictwa medycznego. Przewidziano także zabawy dla dzieci, znakowanie rowerów i wojskową grochówkę. Nad wydarzeniem Patronat Honorowy objął Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń. Organizatorzy serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w imprezie!

Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń zachęca mieszkańców powiatu oławskiego do uczczenia w środę 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.

Nie zapomnijmy udać się tego dnia chociaż na chwilę pod Pomnik Losów Ojczyzny w Oławie, aby oddać hołd obrońcom ojczyzny z 1920 roku i uczcić pamięć wszystkich żołnierzy zwycięskiej bitwy warszawskiej, podczas której polska armia powstrzymała ofensywę bolszewicką - mówi szef Zarządu Powiatu. – W dniu Święta Wojska Polskiego, wyraźmy wdzięczność wszystkim żołnierzom, tym z przeszłości i tym, którzy służą dzisiaj Polsce, za wierną miłość do Ojczyzny. Aby podkreślić wagę święta wywieśmy w tym dniu flagę państwową, okazując w ten sposób przywiązanie do polskiej historii, kultury i tradycji.

Święto Wojska Polskiego to święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W wolnej Polsce zostało ono wprowadzone przez Sejm ustawą z 30 lipca 1992 r. (weszła ona w życie 13 sierpnia 1992 r.). Nawiązuje ono do obowiązującego w II Rzeczypospolitej Święta Żołnierza. Na dzień jego obchodów wybrano 15 sierpnia, gdyż tego dnia w 1920 r. pierwsze oddziały rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęła się w ten sposób słynna kontrofensywa, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Pojęcie "cudu nad Wisłą" nawiązuje do szczególnej opieki Matki Bożej nad Polską w czasie wojny z bolszewikami – w dniu 15 sierpnia przypada kościelna uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Zwycięstwo Polski nad Rosją w 1920 roku oceniane jest jako największy wkład militarny naszego państwa do dziejów Europy i świata. Była to również dla Polski jedyna od XVII wieku własna wygrana całej wojny, a nie tylko pojedynczej bitwy. Zwycięstwo, które zmieniło bieg globalnej historii...

źródło: Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Zaproszenie na Piknik Militarny w Jelczu-Laskowicach

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin