Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu

- opublikowano: 09-08-2018

W dniu 7 sierpnia w Sali Rajców Urzędu Miejskiego w Oławie odbyło się spotkanie mieszkańców os. Zaodrza i os. Chrobrego z radnymi Rady Miejskiej i burmistrzem Tomaszem Frischmannem. Spotkanie dotyczyło budowy masztu telefonii komórkowej, który ma zostać wzniesiony przy ul. Nadbrzeżnej. Zdaniem okolicznych mieszkańców inwestycja ta będzie miała negatywny wpływ na ich zdrowie a także obniży wartość ich nieruchomości. Kwestia budowy tego obiektu była także poruszana podczas lipcowej sesji Rady Miejskiej, podczas której Urząd Miejski poinformował, że umorzył procedurę wydania decyzji środowiskowej, gdyż konstrukcje tego typu zgodnie z obowiązującym i przepisami jej nie wymagają. W całej Unii Europejskiej wznoszenie tego typu obiektów zostało mocno uproszczone, także w Polsce, gdzie ustawa mówi, że antenowa konstrukcja wsporcza oraz instalacja radiokomunikacyjna nie są ani obiektami ani urządzeniami budowlanymi. W praktyce oznacza to, że stacje te traktowane są jako urządzenia typowo techniczne, które nie wymagają żadnych formalności budowlanych. Często więc się zdarza, że są one wznoszone mimo sprzeciwu okolicznych mieszkańców.

Podczas spotkania mieszkańcy starali się wykazać, że maszt będzie negatywnie oddziaływał na otoczenie. Zarówno radni jak i burmistrz ostatecznie zadeklarowali chęć pomocy mieszkańcom w rozwiązaniu tego problemu.

Trzeba jednak zauważyć, ze maszty tego typu nie są niczym nowym w Oławie, podobne konstrukcje, do tej oprotestowywanej, powstały po drugiej stronie mostu na rz. Odrze, nadajniki telefonii komórkowej zlokalizowane są także na wielu wysokich obiektach w Oławie. Z jednej strony wiemy, że każdy użytkownik smartfona chce mieć jak najlepszy zasięg i dostęp do najnowszych technologii, to z drugiej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że Miasto nie prowadzi ewidencji tego typu nadajników, ich ilości i mocy i w związku z tym nikt nie bada ich łącznego wpływu na otocznie.

D.S.

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 38. )
26-08-2018 ~ ona ( gość OSI) zgłoś naruszenie
zapomnieli o programie ochrony środowiska?
26-08-2018 ~ OLAV ( gość OSI) zgłoś naruszenie
AKTUALIZACJA PROGRAMU OCHRONY ŚRODOWISKA POWIATU OŁAWSKIEGO NA LATA 2013-2016 Z PERSPEKTYWĄ NA LATA 2017-2020.

9.5. Oddziaływanie pól elektromagnetycznych
Nadmierne dawki promieniowania działają szkodliwie na wszystkie organizmy żywe, dlatego też ochrona przed szkodliwym promieniowaniem jest jednym z ważniejszych zadań ochrony środowiska...............

.....W odniesieniu do Powiatu Oławskiego źródłami emisji promieniowania elektromagnetycznego są anteny nadawcze telefonii komórkowej, anteny nadawcze sygnału radiowego, linie przesyłowe wysokich napięć i stacje transformatorowe.

.Źródła mikrofal
Najczęściej spotykanymi źródłami mikrofal są urządzenia nadawczo - odbiorcze sieci telefonii komórkowej. Urządzenia takie znajdują się zwykle na specjalnych masztach bądź wysokich kominach i budynkach.....

9.5.2. Cel średniookresowy do 2020r.
Ochrona mieszkańców Powiatu Oławskiego przed szkodliwym oddziaływaniem pól elektromagnetycznych
26-08-2018 ~ Ola ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Podstawić taczkę pod ratusz?
Szkoda taczki na............
Tylko jeden na każdym posiedzeniu zadaje retoryczne pytanie:
gdzie jest prokurator ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ??
25-08-2018 ~ do Ola ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Mocne i trafne. Popieram. Oławie potrzebni są ludzie z jajami ale także głowami na karku, tacy którzy chcą coś robić a nie tylko pierdzieć w stołki. I jeszcze jedna rzecz, skończą się wszelkie układy i układziki. Jak to napisała OLA WON !! ! Nie pomogą wam nawet dziwne koalicje z "towarzyszami" z PIS !! !
25-08-2018 ~ Ola ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Najwyższa pora przewietrzyć to towarzystwo z ratusza, które tylko kiwa głowami lalusiowi-pikusiowi.
Może wreszcie się skończy to towarzystwo wzajemnej adoracji.
napisze dosadniej
WON !! !! !! !! !! !! !! !! !
25-08-2018 ~ do arona ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Aron! Jak nie widzisz nigdzie ani postkomunistów ani agentów (obcych agentur i byłej komunistycznej bezpieki) to musisz koniecznie pójść do okulisty. Pewnie dostaniesz okulary jak denka od ćwiartek. Wtedy wszystko zobaczysz. Masz też poważne problemy ze słuchem i z węchem, bo jak postkomuchów nie widać, to ich przecież i słychać i czuć.
23-08-2018 ~ aron ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Raczej swój swojego zawsze pozna
23-08-2018 ~ gość ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Swój swego nie widzi ha ha ha ....a tak poważnie, to Ty aron widzisz wszędzie Rolfa za to.
23-08-2018 ~ aron ( gość OSI) zgłoś naruszenie
No tak zwłaszcza, że Rolf zawsze podkreśla, że się podpisuje, a wychodzi inaczej. Ale tak daleko mi do Rolfa. Ja jeszcze nie widzę agentów i postkomunistów na każdym kroku.
23-08-2018 ~ gość ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Jak się nie ma argumentów, przegrywa się dyskusje, to próbuje się z kogoś zrobić oszołoma, a fakty są takie, że akurat do Rolfa to tutaj wielu daleko.
23-08-2018 ~ aron ( gość OSI) zgłoś naruszenie
O nie Rolf powrócił i znowu hejtuje. Admin zablokuj adresy IP z Niemiec, nie chcemy to niemca co od komunistycznych służb dostał paszport.
23-08-2018 ~ gość ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Ale chyba szkoleni w Platformie, bo używają tą samą zdartą płytę o prokuratorze.
23-08-2018 ~ do "do TTEEDD" ( gość OSI) zgłoś naruszenie
To są kolejne pokolenia UB, które walczą z kolejnymi pokoleniami AK. Jedynymi prawdziwymi partiami politycznymi są te połaczone w Zjednoczonej Prawicy z PiS na czele i WiS. Cała reszta, to tylko partyjne przykrywki dla postkomunistycznej mafii, która chciałaby powrotu do rozkradania Polski.
23-08-2018 ~ wyborca ( gość OSI) zgłoś naruszenie
~ TTEEDD - ty jaki reprezentujesz odpad z ; PiS , Peło , BBS , ZMW,ZMP itp. itd ?? ?? ?? ?
23-08-2018 ~ do TTEEDD ( gość OSI) zgłoś naruszenie
No na pewno, biorąc pod uwagę, że ten komitet tworzą głównie ludzie urodzeni po 80-tym czy 90-tym roku. Jako kilkulatkowie w pieluszkach na pewno byli ważnymi członkami wskazanych partii, a może i byli nawet członkami egzekutywy jak pewien prokurator co teraz mówi, że był tam, żeby walczyć z komuną. :D
23-08-2018 ~ TTEEDD ( gość OSI) zgłoś naruszenie
KWW Zjednoczona Oławska Prawica to na pewno odpad z ZSL, PZPR i SD !! !
22-08-2018 ~ gość ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Tak patrząc lokalnie na politykę, to w Oławie w zasadzie to nawet nie ma PiS-u, tylko jest to przybudówka BBS, wystarczy spojrzeć na głosowania radnych tzw. PiS, oraz ich interesy.
21-08-2018 ~ wummbat ( gość OSI) zgłoś naruszenie
akurat między Bogiem a prawdą to pis się mieni prawicą chociaż ma bardziej lewicowy program niż SLD,
z resztą pis i jego przybudówki startują jako pis, więc o co chodzi? ja ich jak najbardziej popieram, w końcu jakaś prawdziwa prawica, a nie albo skrajni od narodowców, albo "prawica", która podnosi podatki i rozdaje zasiłki (pis)
21-08-2018 ~ gość ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Nie mają nic wspólnego z PiS-em, jedynie nazwę z Zjednoczonej Prawicy przypisali do siebie, zapewne licząc na przypadkowe głosy.
21-08-2018 ~ Mirek ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Z tego co wiem to Ci z Inicjatywy i Kukiza, zresztą na stronach inicjatywy i kukiza jest też informacja. Czyli to Ci młodzi co poprzednio startowali. Wtedy im nie kibicowałem ale patrząc na tą bandę w miescie to trzymam kciuki.
21-08-2018 ~ wyborca ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Bardzo dobrze, że nie mają nic wspólnego z oławskim pisem. Pan Rolf mówił, że ten oławski pis, to taka piąta kolumna, że pewnie dogadali by się za stołki i z Frischmanem i Kaczorem.
21-08-2018 ~ kandydat ( gość OSI) zgłoś naruszenie
KWW OŁAWSKA ZJEDNOCZONA PRAWICA nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek partią polityczną a już na pewno nie z PiS ani Peło!
21-08-2018 ~ aron ( gość OSI) zgłoś naruszenie
PiS to nie prawica
21-08-2018 ~ arek ( gość OSI) zgłoś naruszenie
widziałem dzisaj na fecebooku że komitet zarejestrowała Oławska Zjednoczona Prawica, wiecie coś? to z PISu?
21-08-2018 ~ Todek ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Co z Burmistrzem ? Po prostu podstawić taczkę pod Ratusz i wywieść go do utylizacji do GAĆ ,bo tylko na to się naddaje !! !
19-08-2018 ~ Yanick ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Ten obszar nie ma MPZP. Burmistrz będzie musiał rozstrzygać poprzez dwz. Zobaczymy?
18-08-2018 ~ sobieski ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Już niedługo bo 21. października będzie można wyrazić swoje zdanie w sprawie budowy masztu telefonii komórkowej udając się do urn wyborczych z myślą kto nam zgotował taki los?
17-08-2018 ~ olawianin ( gość OSI) zgłoś naruszenie
a co z burmistrzem, nadaje sie do sprzedawania gwozdzi.
Film ze zdychajacymi kroami to SZOK !! !!
14-08-2018 ~ Do obiektywny wyborca ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Wszyscy radni są beznadziejny i z BBS i z PO i z PiS bo czym niby wyróżnił się wieczny radny od sklepu ? Tutaj trzeba nowych, młodszych ludzi, a nie pamiętających dobrze PZPR.
11-08-2018 ~ obiektywny wyborca ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Ja. jak widzę naszych rajców szczególnie tych z BBS/PO ( dwoje rajców tych najstarszych wiekiem i zasiedzeniem stoi oczywiście murem za burmistrzem) którzy nagle po awanturze medialnej deklarują pełne wsparcie a nawet proponują jedność w obronie mieszkańców, to ręce opadają. Szczególnie radny Markowski który w tej kadencji nie błyszczący zbytnią aktywnością z wielkim przejęciem oferuje swoją pomoc bo kiedyś tam mieszkał ?
Szanowni rajcy, gdzie byliście, jak zapadały decyzje w sprawie tych anten , czyżby burmistrz nie informował radę o takim przedsięwzięciu, przecież co miesiąc na sesji spowiada się przed radą ze swej działalności ?? ?? :O
10-08-2018 ~ Walenty ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Nie komentujcie słów (...) nieznającego J. Polskiego , " cherbaciarza " .
10-08-2018 ~ Rolf Michałowski ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Udowodniono, że promieniowanie masztów telefonii komórkowej powoduje raka

Opublikowany w tym tygodniu raport naukowców z Włoch przedstawia wyniki przeprowadzonych na wielką skalę badań nad szczurami laboratoryjnymi, wystawionymi na promieniowanie masztów telefonii komórkowej. Mówiąc w skrócie: infrastruktura telefonii komórkowej sprzyja chorobom nowotworowym.

Ramazzini Institute jest jedną z najbardziej znanych naukowych kooperatyw, która od dwudziestu lat zajmuje się badaniem przyczyn chorób nowotworowych, diagnostyką i poszukiwaniem skutecznych terapii. To właśnie badacze tego instytutu przedstawili w branżowym periodyku Enviromental Research wyniki badań na szczurach wystawionych na promieniowanie elektromagnetyczne charakterystyczne dla telefonii komórkowej.

W prowadzonych od 2005 roku badaniach wykorzystano 2448 szczurów ze szczepu Sprague-Dawley, które od okresu płodowego do naturalnej śmierci były wystawione na typowe, środowiskowe promieniowane masztów telefonii komórkowej przez 19 godzin na dobę – w paśmie 1800 MHz, w polach o natężeniu 5, 25 i 50 V/m. Naukowcy podkreślają, że wszystkie te dawki promieniowania, włącznie z 50 V/m, są sporo poniżej amerykańskich norm FCC, co oznacza, że ludzie mogą być na nie legalnie wystawieni.

Po 13 latach obserwacji można powiedzieć co następuje:
• Wśród samców szczurów wystawionych na najwyższy poziom promieniowania (50 V/m) zaobserwowano statystycznie znaczący wzrost zachorowalności na rzadki nowotwór Schwannoma (nerwiak osłonkowy), zlokalizowany najczęściej w sercu.
• Wśród samców i samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania zauważono wzrost częstotliwości występowania rozrostu (hiperplazji) komórek Schwanna (komórek glejowych układu nerwowego), choć nie było to statystycznie znaczące.
• Wśród samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania zauważono wzrost częstotliwości występowania złośliwych glejaków, choć też nie było to statystycznie znaczące.

Obserwacje naukowców z włoskiego instytutu potwierdzają nieco wcześniej przeprowadzone badania Amerykanów, w ramach Narodowego Programu Toksykologii (NTP). Tam też zauważono występowanie nerwiaka osłonkowego u samców szczurów narażonych na wysoki poziom promieniowania.

Profesor toksykologii Jose Domingo, redaktor naczelny Enviromental Research, podkreślił wagę opublikowanych badań. Stwierdził, że to liczący się wkład w literaturę, który uzasadnia obawy przed promieniowaniem elektromagnetycznym stacji bazowych i masztów telefonii komórkowych.

Jego opinię potwierdza wielu innych ekspertów: dr Lennart Hardell, epidemiolog i onkolog ze szpitala uniwersyteckiego w Oerebro w Szwecji mówi otwarcie: wyniki badań w ramach NTP, w połączeniu z badaniami Instytutu Ramazzini dostarczają mocnych dowodów na rzecz uznania promieniowania elektromagnetycznego jako czynnika rakotwórczego. Z kolei profesor Anthony B. Miller, wieloletni doradca Światowej Organizacji Zdrowia, stwierdził, że dowody wskazujące na to, że komunikacja bezprzewodowa jest rakotwórcza są coraz mocniejsze i nie mogą być dłużej ignorowane. Samo przebywanie w pobliżu masztów telefonii komórkowej stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

Sytuacja jest zdaniem naukowców szczególnie niepokojąca w świetle planów budowania sieci 5G, w których niewielkie stacje bazowe mają być rozmieszczone co 300 metrów na każdej ulicy, w każdym mieście. Za ich sprawą mieszkańcy będą stale wystawieni na promieniowanie, grożące im nowotworami i innymi chorobami, takimi jak nadwrażliwość na pola elektromagnetyczne.

Źródło: dobre programy.pl, wykol.pl

W sprawie wiatraków rząd PiS zaprowadził porządek, zabraniając ustawowo stawiania wiatraków bliżej niż 2 km od zabudowań. W powiecie oławskim trudno będzie o takie miejsce.
10-08-2018 ~ Do Olawiak ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Nie rób z siebie durnia, zanim coś napiszesz to zastanów się.....oczywiście, że badania potwierdziły o szkodliwości takowych masztów, ostatnie 13 letnie przedstawił Włoski Instytut.
10-08-2018 ~ do ciekawskiego ( gość OSI) zgłoś naruszenie
A jaki to problem MPZP zmienić?
10-08-2018 ~ ciekawski ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Pytanie do władz miasta; czy w planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu Zaodrza były przewidziane tego typu budowle?
10-08-2018 ~ Sumienie ( gość OSI) zgłoś naruszenie
,, ..... Zarówno radni jak i burmistrz ostatecznie zadeklarowali chęć pomocy mieszkańcom w rozwiązaniu tego problemu....."

To wstrzymajcie inwestycję i nie mydlijcie ludziom oczy.
..... za idiotów Ich macie?
09-08-2018 ~ do Olawiaka ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Jak ci to lotto, to po co kadzisz na tym forum i nie mundruj się. Taki maszt spowoduje że te nieruchomości stracą na wartości , bo kto o zdrowych zmysłach zechce tam się osiedlić :-/
09-08-2018 ~ Olawiak ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Przestańcie przesadzac z tym masztem co wam przeszkadza nic nigdzie nie jest udowodnione i potwierdzone a szum robicie jakby groziła nam kolejna reaktywacja redaktora w Czarnobylu.Bez jak a maszt prędzej czy później i tak powstanie,czy si e wam podoba czy nie zapozno na wasze żale .sam mieszkam niedaleko inwestycji mam male dzieci i szczerze wiem dużo na ten temat i jest po cherbacie.Szczerze mi to lotto.Dziwie się ze jesczje era średnio wieczna jest w Oławie

OSI - OLAWA.INFO - Mieszkańcy protestują przeciwko budowie masztu
OSI - OLAWA.INFO -

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin