Pod naszym patronatem: Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaKarawana Teatralna 2018

- opublikowano: 26-07-2018

W tym roku wyjątkowo przenosimy się z placu przy ulicy Młyńskiej w inną scenerię, a mianowicie na tereny zielone za budynkiem Ośrodka Kultury przy ul. 11 Listopada 27. Tam właśnie wystawione zostaną trzy spektakle: Teatru Formy (Wrocław), Teatru A3 (Puszcza Białowieska), oraz Teatru HoM (Tychy).

Teatr Formy Józefa Markockiego w tym roku zaprezentuje spektakl w formie heppeningu pod nazwą „Kantor Wymiany Gestów – czyli Pobaw się ze mną”. Kanwą przedstawienia jest motyw ożywających zapomnianych zabawek w starej szafie, które odgrywają przed oczyma widzów swoje nie tylko komiczne, acz wzruszające historie. Jak podkreśla Józef Markocki: „Spektakl-happening daje szansę zetknięcia się z żywym aktorem i sytuacją, która jest alegorią kontaktu między ludźmi w prawdziwej, niewirtualnej rzeczywistości”. Oprócz walorów stricte rozrywkowych i groteskowych stawia również pytanie o to, czy i jak dalece możemy wpływać na życie innych, ingerując w ich intymny świat.

Kolekcjonerzy Wzruszeń z A3 Teatru, którzy przyjadą do nas aż z Puszczy Białowieskiej, przedstawią "Plan Lekcji" – szaloną lekcję graną bez słów, jakby trwała poza czasem i uwięziła "swoich" uczniów. Kantorowska szkolna klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów-wspomnień – szkolnych historyjek, lekkich i sentymentalnych, ale i gorzkich w smaku. Teatr A3 zazwyczaj nie posługuje się tekstem, choć ten czasami się pojawia. Nie jest teatrem tańca, a jednak ruch łączy z muzyką. Nie jest pantomimą, ale gloryfikuje gest. Nie trzyma się linearnych historii, a aktorów wiąże siatką wzajemności; wodzi na pokuszenie humoru i zasępienia, przerysowania zwyczajności, groteski i absurdu. Przetwarza codzienność tworząc z niej kod rytuałów, niezależnych aktów, które układają się na scenie w kolejne odsłony, sekwencje. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów – dynamicznych i statycznych, ostrych i rozmazanych wrażliwością. Nie nazywa rzeczy do końca, pozostawia tę sferę odbiorcy.

Na koniec wystąpi Teatr HoM z projektem integrującym artystów eksplorujących różne formy teatralne, performance, muzyczne i ich wypadkowe. Inicjatorem przedsięwzięcia jest aktor i reżyser teatru pantomimy Jakub Kabus. Tyski teatr wystawi spektakl "Monsieur Charlie", który jest hołdem złożonym Charliemu Chaplinowi. Składa się z czterech etiud komicznych utrzymanych w estetyce kina niemego z muzyką graną na żywo przez tapera. Ten spektakl został nagrodzony za kreację zbiorową na XIX Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku oraz nagrodą aktorską za rolę tytułową na TopOFFestiwal 2017.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z kulturą w zielonej plenerowej scenerii.

Wstęp wolny!

źródło: Centrum Sztuki Oława

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Karawana Teatralna 2018
OSI - OLAWA.INFO - Program Karawany Teatralnej 2018

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin