74. rocznica Powstania Warszawskiego w Jelczu-Laskowicach

- opublikowano: 21-07-2018

Co roku, aby upamiętnić poświęcenie uczestników Powstania Warszawskiego, w naszym mieście organizowane są obchody wybuchu tego powstania. Rozpoczęło się ono 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 (tzw. godzina W), trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Miało na celu wyzwolenie miasta oraz reszty Polski spod okupacji Niemiec. W walkach poległo około 18 tysięcy powstańców oraz 150 tysięcy ludności cywilnej.

1.08.2018 o godz. 17.00 na Pl. Jana Pawła II w Jelczu-Laskowicach rozpoczną się uroczyste obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnie zaśpiewamy piosenki powstańcze. Świętować będziemy nie tylko muzycznie, ale i filmowo.

O godz. 20.00 zapraszamy do wspólnego obejrzenia plenerowej projekcji filmu „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego. Wśród gwiazdorskiej obsady znaleźli się m.in.: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Magdalena Koleśnik, Sandra Staniszewska, Wojciech Zieliński, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Artur Żmijewski i inni.

Film jest opowieścią o młodości, miłości, przyjaźni, bohaterstwie i walce, która stała się legendą. Alek, Zośka i Rudy: harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Podczas projekcji filmu „Kamienie na szaniec” organizatorzy zapewniają leżaki.

Wstęp wolny.

źródło: MGCK w Jelczu-Laskowicach

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - 74. rocznica Powstania Warszawskiego w Jelczu-Laskowicach

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin