Podhajecki Festyn Kresowy

- opublikowano: 10-07-2018

W dniu 8 w Dziuplinie odbył się Podhajecki Festyn Kresowy, na którym pojawiło się wiele osób i ich potomków związanych z kresami wschodnimi, tu głównie z ziemią podhajecką ale nie tylko, bo nazwa „podhajecki” jest oczywiście umowna i odnosi się do przeszło 100 miejscowości byłego Powiatu Podhajeckiego z jego granic sprzed 17 września 1939 roku. Nie przypadkowo wybrano tu Dziuplinę na wspólne biesiadowanie, ponieważ to specyficzna i dumna ze swojego pochodzenia enklawa Podhajczan na Ziemi Oławskiej. Dlatego w ubiegłym roku właśnie w tej miejscowości Rada Sołecka Dziupliny i Towarzystwo Miłośników Ziemi Podhajeckiej zorganizowało VII Podhajecki Opłatek Kresowy.

Tego dnia po polowej Mszy Świętej dokonano poświęcenie odnowionego krzyża z tablicą upamiętniającą przyjazd 8 lipca 1945 roku wygnańców m.in. z Ziemi Podhajeckiej do Dziupliny oraz wmurowanych kamieni z kościła pw. Trójcy Przenajświętszej w Podhajcach oraz ze wsi Wiśniwowczyk (woj. tarnopolskie).

Biesiadnikom dodatkowo czas uatrakcyjniła loteria fantowa, występ grupy kabaretowej Paka Rycha z Bytomia oraz występ zespołu Czekolada z Podhajec. Po występach artystycznych przyszedł czas na wspomnienia i zabawę taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych.

D.S.
OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO -


zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Podhajecki Festyn Kresowy

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin