Pod naszym patronatem:
reklamaZakończono Program Ograniczenia Niskiej Emisji

- opublikowano: 02-07-2018

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, powołując się na § 2 ust. 2 Programu priorytetowego „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego”, na swoim posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2018 r. podjął decyzję o zakończeniu naboru wniosków w ramach przedmiotowego programu, nie informując o tym fakcie samorządów.

Ta decyzja była sporym zaskoczeniem dla Urzędu Miejskiego w Oławie, który od kilku miesięcy prowadził nabór wniosków. Sam program, który pozwalał na uzyskanie wsparcia finansowego – do 50 % kosztów kwalifikowanych, nie cieszył się zbyt wielkim zainteresowaniem, ponieważ sama wymiana instalacji była dość kosztowna a procedura była dość skomplikowana, mimo tego udało się zebrać kilkadziesiąt takich wniosków. Mimo iż samorządowcy byli zapewniani, że pieniądze na ten cel się nie skończą, okazało się że w chwili obecnej Urząd Miejski zmuszony został do szukania rozwiązań umożliwiających wypłacenie dotacji tym właścicielom i zarządcom nieruchomości, których wnioski zostały zaakceptowane.

W prawdzie 7 czerwca br. Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Prezesami zarządów 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Prezesem Zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A. podpisali porozumienie w sprawie realizacji nowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, to może się okazać że niespodziewane zamknięcie pierwszego będzie skutkować utratą jego wiarygodności.

Mimo, że będzie to większy, ogólnopolski program, to pomija on lokalny samorząd jako organ pośredniczący, więc zainteresowani będą musieli kierować swoje wnioski bezpośrednio. Nowy program nie do końca jest też przystosowany do specyfiki zabudowy mieszkaniowej na terenie Dolnego i Górnego Śląska, która ma nierzadko charakter wielorodzinny, tak więc w głównej mierze będzie on skierowany do właścicieli domków jednorodzinnych.

Osoby zainteresowane programem mogą szukać szczegółów na stronie internetowej WFOŚiGW we Wrocławiu.

D.S.

zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Zakończono Program Ograniczenia Niskiej Emisji

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin