Pod naszym patronatem: III Oławskie Lato Organowe | XII Bieg Koguta | III Termathlon w Termach Jakuba | Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaZaproszenie na VIII Spotkania Pianistyczne

- opublikowano: 10-04-2018

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Oławie zaprasza na VIII Spotkania Pianistyczne "Z tańcem przez świat", które odbędą się w auli Szkoły Muzycznej w Oławie 20 kwietnia 2018 r.

W 2002 r. powstała inicjatywa utworzenia konkursu, którego tematyka byłaby związana z propagowaniem kultury i muzyki narodowej. Treść konkursu dotyczyła tańców polskich i obcych, bez ograniczeń epokowych z obowiązkowym tańcem kompozytora polskiego. Z uwagi na ogromne zainteresowanie imprezą rozszerzono formułę prezentacji do Spotkań Międzyszkolnych. Prezentacje poprzedzała audycja muzyczna o tańcach w formie teoretyczno-praktycznej i pokazem multimedialnym.

Tematyka polskich tańców narodowych w szczególny sposób niesie ze sobą wartości dydaktyczne, z uwagi na pielęgnowanie rzadkich wartości narodowych i artystycznych naszego kraju. Jest sporadycznie podejmowana przez instytucje artystyczne i z tego względu zasługuje na szczególną uwagę.

Walory artystyczne tego przedsięwzięcia polegają w głównej mierze na specyfice wykonania zawartej w tzw. stylowości wykonania poszczególnych tańców, zawartej w elementach agogicznych, dynamice, metro-rytmicznych i innych. Wysokie walory dydaktyczne i artystyczne, a także kultywowanie wartości narodowych potwierdzają wyniki przeprowadzonej ankiety wśród uczestników rodziców i nauczycieli biorących udział w Spotkaniach w 2017 r., które w sposób jednoznaczny kwalifikują je do miana szczególnie istotnego wydarzenia artystycznego na terenie naszego regionu.

Cel imprezy: propagowanie znajomości tańców i ich stylowości, prezentacja sceniczna przygotowanych utworów, konfrontacja umiejętności uczniów, motywowanie do pracy poprzez współzawodnictwo, utrwalanie zagadnień polskich tańców narodowych, doskonalenie nauczycieli.

Podczas Spotkań zaplanowano:
1) Wykład teoretyczny z podkreśleniem polskich tańców narodowych oraz ich stylizacji (dotyczy realizacji podstawy programowej audycji muzycznych w szkołach muzycznych I stopnia) zakończony pokazem multimedialnym.
2) Prezentacja tańca w formie praktycznej.
3) Udostępnienie i omówienie literatury pianistycznej z w/w zakresu dostępnej i przewidzianej w podstawach programowych dla szkól muzycznych I stopnia.
4) Przesłuchania zgłoszonych uczestników zgodnie z regulaminem.
5) Omówienie metodyczne prezentacji.

Harmonogram VIII Spotkań Pianistycznych "Z tańcem przez świat" PSM I st. w Oławie, 20.04.2018r.

11.00
Otwarcie spotkania
Duet fortepianowy P. Gąsieniec i M. Kościukiewicz

11.15
Przesłuchania klas III/6 oraz II/4

12.30
Wykład "Taniec jako forma artystyczna"
Przykładowa literatura tematyczna
Pokaz multimedialny o tańcu
Pokaz dwóch tańców renesansowych w wykonaniu nauczycieli i uczniów

14.00
Przesłuchania klas IV/6

14.45
Przesłuchania klas V/6 i III/4

ok. 16.00
Omówienie metodyczne oraz ogłoszenie wyników

PSM I st. w Oławie

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )


najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin