Pod naszym patronatem: Oławska Majówka 2019 | Hideout 2019 | Season Start w Jelcz-Laskowicach | Dni Jelcza-Laskowic 2019
reklamaObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

- opublikowano: 19-03-2018

W dniu 17 marca w Oławie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ w tym roku obchodzimy 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę i rozpoczęto ją mszą św. w Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia. Po niej wszyscy uczestnicy przemaszerowali w okolice Ronda Żołnierzy Wyklętych przy ul. 1 Maja, gdzie dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconą żołnierzom, którzy walczyli w podziemiu niepodległościowym. Odsłonięciu tablicy towarzyszyło złożenie urny z ziemią z Łączki - miejsca pochówku przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956.

Uroczystości te uświetnili liczni goście m.in.: Prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Karol Wołek, poseł i marszałek senior, działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL Kornel Morawiecki, Poseł na Sejm RP Mariusz Orion Jędrysek, przedstawiciel Fundacji "Ku Korzeniom", wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, córka jednego z Żołnierzy Wyklętych Magdalena Zarzycka-Redwan – Prezes Stowarzyszenia Dzieci Wyklętych, burmistrz Oławy Tomasz Frischmann, starosta Zdzisław Brezdeń. Oprawy wojskowej dokonali żołnierze z Kompanii Honorowej I Brzeskiego Pułku Saperów a muzycznej Oławska Orkiestra Dęta.

Drugą częścią obchodów były znakomite wykłady w sali konferencyjnej CTKiR "Probus", które wygłosili historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. dr. hab. Krzysztof Szwagrzyk i historyk, publicysta historyczny Leszek Żebrowski.

Krzysztof Szwagrzyk na podstawie fotografii opowiedział o losach pomordowanych żołnierzy oraz pracach ekshumacyjnych i powolnej ale skutecznej identyfikacji ciał pochowanych w nieludzki sposób w różnych miejscach w kraju. Natomiast skąd wzięło się określenie "Żołnierze wyklęci" i jak mimo upływu czasu wciąż trwa ich "wyklinanie" przedstawił Leszek Żebrowski.

Całość zakończył występ artystyczny pieśniarza, działacza opozycyjnego w okresie PRL Andrzeja Kołakowskiego.

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miejski w Oławie, Fundacja "Ku Korzeniom" oraz "Akademia Patriotów".

D.S.
OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO - OSI - OLAWA.INFO -


dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 2. )
20-03-2018 ~ do OLA ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Oddanie życia za Ojczyznę to niechlubne dokonania ? Ktoś wyraźnie tutaj nie zna historii , a opiera się na niesprawdzonych informacjach.
19-03-2018 ~ OLA ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Widzę, że nasza lokalna władza dostrzegła "modę" na żołnierzy wyklętych i postanowiła przymilić się w roku wyborczym prawicowemu elektoratowi. Ciekawe, na ile Pan Burmistrz liznął historii o tzw żołnierzach wyklętych i jakie ma zdanie na temat ich niechlubnych dokonań. No ale cóż.... prawica na fali wiec do prawicy się trza kleić. Jakie trendy, takie poglądy mam wrażenie.....

OSI - OLAWA.INFO - Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin