Pod naszym patronatem: Wygraj książkę dla Czytelnika OSI
reklamaInauguracja Roku Rzeki Odry

- opublikowano: 12-02-2018

Dolnośląski Rok Rzeki Odry to inicjatywa, która pozwoli na promowanie naszej największej rzeki, jako ważnego elementu budowania potencjału gospodarczego, turystycznego i społecznego. Dziś w Sali Sesyjnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego marszałek Cezary Przybylski wraz z Przewodniczącym Sejmiku Dolnośląskiego Pawłem Wróblewskim uroczyście zainaugurowali cykl wielu wydarzeń związanych z tą samorządową inicjatywą.

W październiku 2017 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął rezolucję ustanawiającą rok 2018 Dolnośląskim Rokiem Rzeki Odry. Został on ustanowiony na wniosek Zarządu Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy radnej Ewy Rzewuskiej, Przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Do przedsięwzięcia włączyły się kolejne województwa: śląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

Zależy nam na realizacji wszelkich projektów związanych z przywróceniem Odrze funkcji transportowych, współgrających z inwestycjami przeciwpowodziowymi, prowadzonymi na rzece i jej dopływach. Wciąż kładziemy na nie wielki nacisk, w związku z przykrym wspomnieniem wielkiej powodzi z 1997 roku – zaznacza marszałek Przybylski.

Transportowe wykorzystanie tej drogi wodnej pozwoli na poprawę spójności terytorialnej naszego województwa i całej Polski Zachodniej, stanowiąc tanie i ekologiczne uzupełnienie oferty innych rodzajów transportu towarowego.

Zależy nam także na tym, by nabrzeże całej Odry znów zaczęło tętnić życiem. Dlatego stworzyliśmy „Dolnośląski Fundusz Odrzański 2018” – dodaje marszałek.

Będzie on wspierał dolnośląskie gminy w realizacji projektów dotyczących budowy lub rozwoju małej infrastruktury związanej bezpośrednio lub pośrednio z Odrą i innymi rzekami lub zbiornikami wodnymi. Organizowany jest także konkurs pn. „W stronę Odry”, gdzie wspierane będą projekty sportowe i turystyczne realizowane na Odrze i jej dopływach, obejmujące nie tylko turystykę wodną, spływy, zloty, ale także imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Wszystkie wydarzenia zostaną ujęte w oficjalnym kalendarzu Dolnośląskiego Roku Rzeki Odry 2018. Będą one także wstępem do rządowych planów dotyczących roku 2019, który ma zostać ogłoszony Rokiem Rzeki Odry przez Sejm RP.

W inauguracji wzięli m.in. udział:
Jerzy Wcisła - Senator RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych
Ryszard Galla – Poseł na Sejm RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry
Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego
Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski
Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego
Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego
Henryk Mercik – Członek Zarządu Województwa Śląskiego
Profesor Tadeusz Trziszka – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego
Profesor Cezary Madryas – Rektor Politechniki Wrocławskiej
Rafał Zahorski – pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
Elżbieta Marszałek − Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej
Marek Cebula - Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich
Roman Potocki - Przewodniczący Konwentu Starostów Dolnośląskich

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 2. )
14-02-2018 ~ Olo ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Z tego co wiem , to obwodnice hucznie obiecywali politycy Platformy Obywatelskiej, szczególnie CI lokalni.
12-02-2018 ~ Max ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Zamiast obwodnicy (przed wyborami tak obiecywał ze wybuduje) Pisowiec wojewoda Hreniak oferuje nam tratwy i spływy nimi do Wrocławia.

OSI - OLAWA.INFO - Inauguracja Roku Rzeki Odry

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin