Pod naszym patronatem: XI Toyota Zimowy Maraton Na Raty | Termathlon Na Raty
reklamaPożar na Małodworcowej w Oławie

- opublikowano: 01-11-2017

We wtorek, 31 października br. o godz. 1320 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie, iż z dachu budynku przy ul. Małodworcowej 1 spadają dachówki oraz wydobywa się dym. Na miejsce zdarzenia skierowane zostały dwa zastępy z JRG w Oławie oraz dwa z JRG w Jelczu-Laskowicach. W trakcie dojazdu, na miejsce zadysponowano dodatkowo jednostki OSP z Bystrzycy, Domaniowa i Siedlec. Po przybyciu na miejsce, strażacy zastali rozwinięty pożar dachu i poddasza prawego skrzydła kamienicy. Mieszkańcy samodzielnie ewakuowali się przed przyjazdem straży. Kierujący działaniami dowódca JRG w Oławie kpt. Piotr Książkiewicz podjął decyzję o wprowadzeniu jednej roty klatką schodową od ul. Małodworcowej oraz o podaniu prądu gaśniczego z podnośnika, od strony ul. Opolskiej, celem obrony pozostałej części dachu. W międzyczasie ratownicy sprawdzali czy w budynku nie pozostały żadne osoby. Ponieważ pożar, przez poddasze, przedostał się na sąsiadujące mieszkanie, konieczne stało się wprowadzenie drugiej roty przez klatkę schodową od ul. Opolskiej. Ratownicy pracowali w aparatach powietrznych i bardzo trudnych warunkach – układ mieszkania na zaadaptowanym poddaszu oraz części poddasza objętej pożarem ograniczały możliwość prowadzenia skutecznych działań gaśniczych. Pojawiły się również problemy z zasilaniem wodnym w pierwszej fazie akcji. Dzięki trafnym decyzjom kierującego oraz sprawnym działaniom strażaków na objętym pożarem poddaszu, po blisko półtorej godzinie pożar ugaszono i uratowano pozostałą część budynku. Konieczne było jednak zdemontowanie części konstrukcji dachu, celem całkowitego dogaszenia pożaru.

Przybyły na miejsce Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o wyłączeniu z użytkowania całego budynku, ze względu na brak możliwości przywrócenia mediów oraz konieczność dokładnej oceny stabilności konstrukcji. Łącznie, 22 osoby musiały opuścić swoje mieszkania, zabierając tylko niezbędne rzeczy. Część z nich udała się do rodzin, pozostałym władze samorządowe zapewniły nocleg.

W akcji, trwającej sześć godzin, brało udział 30 strażaków, wykorzystano 13 pojazdów pożarniczych, w tym dwa podnośniki hydrauliczne. Przybył również wrocławski SPgaz z zapasem butli z powietrzem. Miejsce działań zabezpieczała policja oraz straż miejska. Na miejscu byli również ratownicy medyczni, pogotowie gazowe i energetyczne.

źródło: KP PSP w Oławie

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Pożar na Małodworcowej w Oławie

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2018 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin