Informator: Wybory Samorządowe 2018 Konkurs: Książka dla Czytelnika OSI
reklamaZaproszenie na powiatowe obchody Święta Niepodległości

- opublikowano: 31-10-2017

Przewodniczący Rady Powiatu Józef Hołyński i starosta oławski Zdzisław Brezdeń zapraszają w sobotę 11 listopada, na powiatowe uroczystości, organizowane w Oławie z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.30, przed Pomnikiem Losów Ojczyzny, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Hymn państwowy i pieśni patriotyczne zagra Oławska Orkiestra Dęta, pod dyrekcją kapelmistrza Tadeusza Mroczka, a delegacje złożą kwiaty.

Krótki repertuar muzyczny zaprezentuje młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie. Wartę honorową pełnić będą żołnierze z I Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki. W trakcie uroczystości będzie prezentowany rys historyczny. Około godz. 12.55, po uformowaniu defiladowego szyku, delegacje i poczty sztandarowe przy akompaniamencie orkiestry, przemaszerują ulicą Kopernika, przez Rynek i ulicę Krótką. Zgromadzą się na placu Zamkowym, przed kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w którym będzie odprawiona uroczysta msza święta, w intencji Ojczyzny.

Atrakcją powiatowych obchodów będzie patriotyczna wieczornica, która rozpocznie się o godz. 16.00, przy ul. Młyńskiej, przed Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Browaru „Probus”. W programie m.in.: pokaz replik broni ASG („Air Soft Gun”) oraz oporządzenia militarnego. Nadarzy się zatem znakomita okazja dla pasjonatów tematyki wojskowej, aby zobaczyć z bliska, a nawet sfotografować się z tym sprzętem oraz porozmawiać na ten temat z miłośnikami i hobbystami. Pokaz zorganizują uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie, z klasy przygotowującej do pracy w służbach mundurowych. Zachęcamy również do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, w trakcie wieczornych uroczystości, przy akompaniamencie Oławskiej Orkiestry Dętej. Teksty tych pieśni zostaną wyświetlone na telebimie. Śpiewnik pieśni patriotycznych ze słowami wszystkich utworów po to, żeby każdy chętny mógł się przygotować na zbliżające się obchody, jest możliwy do pobrania po kliknięciu w ten link (ŚPIEWNIK).

Każdy uczestnik powiatowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości otrzyma okolicznościową kartkę, z tekstem „Marszu Pierwszej Brygady”. Kolejnym punktem patriotycznego spotkania, będzie plenerowa projekcja filmów, tematycznie związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Obejrzymy m.in. materiał nakręcony przez Klaudię Słoniowską i Bernadetę Winnicką, uczennice z klasy dziennikarskiej w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie. Ten film otrzymał w kwietniu tego roku III nagrodę w konkursie, zorganizowanym przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej im. płk dypl. Mariana Porwita, z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, pn. „Byli tacy, co rodzili się. Byli tacy, co umierali. Byli też i tacy, którym to było mało”. W przypadku złych warunków atmosferycznych, pokazy odbędą się w sali projekcyjnej CTKiR.

Dodatkową atrakcją wieczornicy będzie ognisko z ciepłym poczęstunkiem, który przygotujemy dla uczestników uroczystości. Najmłodsi otrzymają prezent-niespodziankę, o tematyce patriotycznej. Gościem specjalnym wieczornej części uroczystości będzie Jarosław Furgała, człowieka z żywą i barwną historią całego okresu niepodległościowego, równolatek Niepodległej, artysta ludowy, kombatant, członek międzywojennego związku strzeleckiego „Strzelec”, uczestnik spotkań z Józefem Piłsudskim. Podczas II wojny światowej walczył w obronie Warszawy.

- Dzień Niepodległości uświadamia nam, czym jest wolność i każe pamiętać, że nic nie jest nam dane na wieki - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - To dzień radości z odzyskania Ojczyzny, dzień powrotu nadziei w serca Polaków. Nasza Ojczyzna przeżywa rozmaite przeobrażenia, ale patriotyzm powinien ciągle stać na straży godności naszego narodu, jego kultury i obyczajów, czyli dziedzictwa naszych przodków. Obecnością na obchodach uczcijmy Niepodległość i Jej Bohaterów, którzy poświęcili zdrowie i oddali życie za wolną Polskę. Zachęcam wszystkich mieszkańców i gości, do wzięcia udziału w uroczystościach, wraz z całymi rodzinami i znajomymi, aby wspólnie oddać hołd Polakom, naszym przodkom, którzy walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny okupili trudem, przelaną krwią i nierzadko ofiarą życia. Zachęcam także do wywieszenia flagi państwowej w oknach, na terenie posesji i w zakładach pracy. Zamanifestujmy w ten sposób nasze przywiązanie do polskiej historii, narodowych wartości, kultury i tradycji, a także zaakcentujmy radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny!

Bądź dumny ze swojej historii! 11 listopada to także Twój Dzień Niepodległości.


Wybić się na niepodległość - rys historyczny...

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem państwowym, obchodzonym corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległego bytu państwowego - jesienią 1918, 123 lata potrzecie rozbiorze, dokonanym przez Austrię, Prusy i Rosję w 1795 roku. 99 lat temu, na przełomie października i listopada 1918, wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi klęski Niemiec, Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska. 11 listopada 1918, w Compiegne (Francja), podpisano zawieszenie broni. Niemcy skapitulowały i zakończyła się I wojna światowa. Po latach rozbiorów, dokonanych w latach 1772 - 1795, po zrywach narodowych (Powstanie Listopadowe w 1830 i Powstanie Styczniowe w 1863), po zmaganiach na różnych frontach - dzięki patriotyzmowi, bohaterstwu i niezłomności, Polacy wywalczyli upragnioną wolność. Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, który stał się rzeczywistym przywódcą tworzącego się państwa polskiego. Święto Niepodległości ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w 1937 roku. Niestety, Polacy nie cieszyli się tym długo. W latach 1939 - 1944, podczas okupacji hitlerowskiej, oraz od1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 Listopada było zabronione. Dopiero 21 lutego 1989 przywrócono, ustawą Sejmu, Narodowe Święto Niepodległości.

Poczty sztandarowe

Starosta zwraca się z prośbą do samorządów miejskich i gminnych, organizacji, szkół i instytucji, o udział w tym dniu w obchodach wraz z pocztami sztandarowymi: - Proszę o wydelegowanie pocztów sztandarowych oraz ich przybycie, w sobotę 11 listopada, o godz. 12.30, na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie przed Pomnikiem Losów Ojczyzny odbędą się główne uroczystości.

Program uroczystości

* godz. 12.30 - główne obchody przed Pomnikiem Losów Ojczyzny, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Oławie: składanie kwiatów przez delegacje oraz występ Oławskiej Orkiestry Dętej;
* godz. 12.55 - przemarsz ulicą Kopernika, przez Rynek i ulicą Krótką, na plac Zamkowy;
* godz. 13.00 - msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie;
* godz. 16.00 - spotkanie przy ul. Młyńskiej, na placu przed Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Browar „Probus” w Oławie: pokaz replik broni ASG (Air Soft Gun) oraz oporządzenia militarnego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, projekcja filmów, ognisko. Gość specjalny - Jarosław Furgała, równolatek Niepodległej, artysta ludowy, kombatant.

WYWIEŚ FLAGĘ – UCZCIJ ŚWIĘTO!

Starostwo Powiatowe

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Zaproszenie na powiatowe obchody Święta Niepodległości

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2018 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin