Mój sposób na życie

- opublikowano: 06-02-2016

Nazywam się Magda Cycak, cierpię na czterokończynowe porażenie mózgowe, urodziłam się z jednoprocentową szansą na przeżycie. Dziś hoduję konie, jeżdżę na nich, startuję na zawodach w paraujeżdżeniu. Jeździectwem zaraziłam się w 1990 roku. Wybrałam się kiedyś z rodzicami na ognisko do stadniny w Miłocicach Małych i tam zobaczyłam młodzież jeżdżącą na koniach. Bardzo mi się to spodobało. Nieśmiało zapytałam czy mogłabym również spróbować. Właściciel stajni p. Jan Sienkiewicz zgodził się i tak już zostało. Mogłam jeździć częściej i przebywać z końmi na co dzień. Pan Jan służył mi wiedzą i doświadczeniem. Zaczęłam samodzielnie dojeżdżać do stadniny autobusem. Te piękne zwierzęta tak mnie pochłonęły, że postanowiłam z nimi spędzić resztę swojego życia. Po zdaniu matury i dostaniu się na Uniwersytet, rodzice kupili dom w Chwałowicach, była to znakomita okazja aby mieć wreszcie własnego wierzchowca. Kupili mi półrocznego ogierka śląskiego o imieniu Atom. Ponieważ konik był dość niesforny a ja miałam bardzo małe doświadczenie, zamieniłam go na starszą, już ułożoną klacz Sarę. Na Sarze jeżdżę do dziś. Pierwsze źrebię od Sary zostawiłam dla siebie. Samantę od początku układałam pod swoje potrzeby. Po przeprowadzce do Chwałowic jeździłam sama - po prostu się woziłam. Po ukończeniu Pedagogiki na Uniwersytecie chciałam robić to, co kochałam. Kilka lat później, na studiach podyplomowych z hodowli koni, przyszło mi zdać egzamin z jazdy konnej i pojawił się problem. Poprosiłam wówczas mojego obecnego trenera p. Jana Liberskiego o pomoc w przygotowaniu mnie do egzaminu. Przedstawiłam komisji film z nagranym treningiem i egzamin zdałam. Ten sam film wysłałam do Warszawy, bo chciałam wziąć udział w zawodach dla osób niepełnosprawnych. I tak zaczęliśmy naszą wieloletnia współpracę z p. Janem Liberskim.

I tu kilka słów od trenera: „Gdy Magda zgłosiła się do mnie z propozycją wspólnego trenowania byłem przerażony, nigdy wcześniej z kimś takim nie miałem do czynienia. Widząc Magdę nie na koniu nawet przez myśl mi nie przyszło, że ktoś taki w ogóle może wsiąść na konia, a co dopiero regularnie trenować. Ale uznałem, że jeżeli ja jej nie pomogę, nie pomoże jej nikt. Dziś mam ogromną satysfakcję i z ogromną radością trenuję z Magdą. Tyle determinacji i pokory nie spotkałem u żadnego pełnosprawnego zawodnika. Zaczynaliśmy pierwsze zawody z wynikiem ok. 45 %, dziś regularnie uzyskujemy wyniki na poziomie 65-66 %, nie dysponując odpowiednim koniem.”

Nikt nie przypuszczał, że tak daleko to zajdzie. Miał być jeden koń, jakieś stare, odkupione od kogoś siodło, kawałek padoku by było gdzie poćwiczyć. Zdobyłam tytuł hodowcy koni, podstawowy stopień sędziowski i „karierę parajeździecką” - to pozwala mi zapomnieć o moim upośledzeniu. W czerwcu 2006 r. wystartowałam na pożyczonym koniu na pierwszych Ogólnopolskich Zawodach Parajeździeckich i zdobyłam na nich złoty medal. W 2008 r. zdobyłam dwa srebrne medale, po czym zainteresował się mną trener z Anglii zapraszając na treningi do Londynu. Wyjazd jednak nie doszedł do skutku z przyczyn finansowych (mam skromną rentę inwalidzką). W roku 2010 zdobyłam złoty medal i tytuł Mistrza Polski na koniu Samanta, zostałam powołana do Kadry Narodowej. Dziś razem z trenerem mierzymy wysoko. Trenujemy aby wystartować na Mistrzostwach Europy, a może nawet w Paraolimpiadzie. Krok po kroku osiągamy coraz wyższy poziom. Chciałabym również służyć innym osobom, takim jak ja, swoja radą i doświadczeniem w rozwijaniu tej wspaniałej idei.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany współpraca ze mną oto moje namiary:
Magdalena Cycak ul Główna 31 Chwałowice 55-220 Jelcz Laskowice Tel. 607 967 553 email: megen5@wp.pl

A dla zainteresowanych pomocą dla mnie jako osoby niepełnosprawnej krzewiącej kulturę sportową udostępniam swój nr konta: 28 95850007 0021 0207 3017 0001 Bank Spółdzielczy oddział Jelcz Laskowice.

Wszystkim za okazaną pomoc serdecznie dziękuje.

Pozdrawiam Magdalena Cycak.

Pani Magda w chwili obecnej jest na etapie szukania odpowiedniego dla niej konia, na którym mogła by regularnie trenować i startować na zawodach ogólnopolskich oraz reprezentować nasz kraj na zawodach międzynarodowych w paraujeżdżeniu.

Więcej o akcji przeczytacie Państwo na stronie wspieram.to/magdacycak
oraz na Facebooku: www.facebook.com/magdalena.cycak

D.S.zwiń pole komentarza
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Mój sposób na życie
OSI - OLAWA.INFO - Magda Cycak

najnowsze tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin