Dziecięce wyścigi rowerowe lat sześćdziesiątych

- opublikowano: 22-07-2014

W latach 60-tych XX wieku urządzane były w Oławie wyścigi rowerowe dla dzieci. Organizowała je Powiatowa rada Narodowa, a kierował tym przedsięwzięciem Stanisław Szuwart. Dzieciaki startowały wtedy na ulicach na dystansie 400 metrów. Zawody zyskały ogromną popularność, pojawiły się nawet projekty, żeby przekształcić je w imprezę ogólnopolską.

Nikt dziś nie uwierzy, że organizowane były społecznie – nikt, kto pracował na rzecz wyścigów, nie otrzymywał za to żadnych gratyfikacji. A impreza miała swoją uroczystą oprawę, darmową opiekę medyczną, za darmo nauczyciel ze szkoły zawodowej oraz starsi uczniowie z tej szkoły zapewniali uczestnikom obsługę techniczną – każdy rower był dokładnie przeglądany, zanim on i jego właściciel przystąpili do rywalizacji.

Zdarzyło się jednak coś, co zmieniło „bieg historii” dziecięcego kolarstwa w Oławie. Oto podczas ostatniego „touru” jeden z zawodników, największy ze wszystkich startujących, zaczął zajeżdżać drogę pozostałym. Obserwatorów wprawiło to w zdumienie. Zastanawiali się, jak smyk się tego nauczył: czy sam to gdzieś podpatrzył, czy ojciec mu to pokazał. Zaciekawienie przeszło szybko w paniczny strach organizatorów – co będzie, jak któryś z dzieciaków upadnie i uderzy głową o krawężnik. A wyścig był nieubezpieczony, bo na ubezpieczenie nie było pieniędzy. Nikt jakoś do tego feralnego momentu nie pomyślał o zagrożeniach, nie przewidywał niebezpieczeństw. I tak się skończyła historia dziecięcych wyścigów rowerowych w Oławie.

Kto pamięta te zmagania, kto brał w nich udział? A może zgłosi się ten kolarz, który swoimi nad wiek dojrzałymi umiejętnościami z zakresu techniki kolarskiej tak bardzo przestraszył organizatorów, że zakończyli urządzanie tej imprezy.

L.B.

Opowiedz swoją historię

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI





Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Dziecięce wyścigi rowerowe lat sześćdziesiątych
OSI - OLAWA.INFO - Tuż przed startem
OSI - OLAWA.INFO - Prezentacja uczestników wyścigu rowerowego

podobne tematy:




komentowane




Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin