Loża wolnomularska w Oławie

- opublikowano: 18-07-2014

Nie umiemy w oparciu o dostępne w Oławie źródła ustalić, kiedy pałacyk powstał i kto był jego budowniczym. Nie jest tak również, że ów obiekt całkowicie zniknął. Został wbudowany w kompleks dzisiejszego ośrodka kultury. Wyobraźnia egalitarnej nowoczesności kazała tę perełkę budowlanego artyzmu obciosać i wtopić w strukturę architektonicznego potworka. Nie upomniał się o nią żaden konserwator zabytków ani urzędowy architekt od ochrony budowli wyjątkowo cennych. To dzieło sztuki zniknęło bezpowrotnie.

A przecież aura osobliwej magii wiąże się z tym miejscem. Oto w czasach niemieckich mieściła się tu loża wolnomularska. Stare zapiski informują, że przy Gartenstrasse 27 (obecnie 11 Listopada 27) mieściła się loża masońska „Wilhelm zur Deutschen Eiche” („Wilhelm przy niemieckim dębie”). Jej mistrzem był był profesor gimnazjalny Kurt Felszer. W 1933 loża została zlikwidowana, a budynek przejęła gmina kościoła ewangelickiego. Od tej pory budynek był nazywany Lutherhaus, a umieszczono w nim dom starców „Wichernheim”. Tak było do końca wojny.

Tyle wiemy o tym obiekcie i o loży wolnomularskiej. W atmosferze marazmu, który przenikał Niemcy po klęskach I wojny światowej, nader często loża masońska skupiała osoby, które pragnęły ocalić swą cywilizacyjną duchowość. Loże powstawały również w społecznościach, które miały nadzieję dźwigać się gospodarczo. Można zatem przypuszczać, że w Oławie istniało prężne środowisko osób o ugruntowanych ambicjach intelektualnych, integrujących się wokół przekonania, że będą w stanie uruchomić w Oławie dynamikę gospodarczych i społecznych przeobrażeń, które tę ziemię przekształcą w zasobną i pogodną krainę.

Czy istnieją źródła, które pozwolą te przekonania potwierdzić. Jeśli ktokolwiek dysponuje jakąś wiedzą, czy to w odniesieniu do pałacyku przy Gartenstrasse 27, czy w odniesieniu do oławskiej loży masońskiej, bardzo prosimy o pomoc.

L.B.

Opowiedz swoją historię

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 1. )
19-07-2014 ~ gość ( gość OSI) zgłoś naruszenie
Trochę podobny do Urząd gminy Oława na pl. Piłsudskiego?

OSI - OLAWA.INFO - Loża wolnomularska w Oławie

podobne tematy:
komentowane
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin