Pod naszym patronatem: Hideout 2019 | Season Start w Jelcz-Laskowicach | VI Nocny Maraton Pływacki Termy Jakuba
reklamaPożar w zakładach papierniczych

- opublikowano: 15-12-2017

W czwartek, 14 grudnia 2017 roku, SK KP PSP w Oławie otrzymało zgłoszenie o pożarze makulatury na terenie zakładu produkującego papier i czyściwa przy ul. Portowej w Oławie. Po przybyciu pierwszych jednostek z JRG w Oławie stwierdzono, iż pożar rozwija się na placu o wymiarach ok. 20m x 25m gdzie składowana jest makulatura, w postaci kostek sprasowanego papieru o objętości ok. 1m3. Wysokość składowanego materiału dochodzi miejscami do 6m. Łącznie znajduje się tam ok. 800 ton materiału palnego. Tuż obok, w odległości ok 3m, znajduje się hala produkcyjno-magazynowa, w której również przechowywane są materiały papiernicze.

Kierujący działaniami ratowniczymi kpt. Piotr Książkiewicz natychmiast podjął decyzję o obronie zagrożonej pożarem hali. Z informacji uzyskanej od przedstawicieli Zakładu wynikało, iż nie ma osób poszkodowanych, a osoby tam pracujące są na zewnątrz. Zadysponowane zostały dodatkowe zastępy straży, zarówno z terenu powiatu oławskiego, jak również z sąsiednich powiatów. Po dokonanym rozpoznaniu wodnym zadecydowano, iż woda pobierana będzie z sieci hydrantowej na terenie Zakładu oraz z rzeki Odry, której śluza oddalona była ok. 150m od miejsca pożaru. Tam też wykonano stanowisko dla pompy dużej wydajności z OSP Siedlce, która miała stanowić podstawowe źródło zasilania dla ciężkiego sprzętu. Ze względu na duże zadymienie, ruch na ul. Portowej został zatrzymany.

Na niekorzyść strażaków działały warunki meteorologiczne – silne podmuchy wiatru znacząco intensyfikowały rozwój pożaru i już po kilku minutach pożarem objęta była niemalże cała ilość materiału składowanego na placu. Pracownicy Zakładu, pod nadzorem straży usuwali stopniowo niezapaloną makulaturę, lecz brak ciężkiego sprzętu i postępujący rozwój pożaru znacznie ograniczał te działania. W miarę przyjazdu kolejnych ciężkich samochodów gaśniczych, KDR podjął decyzję o przygotowaniu stanowisk gaśniczych, na bazie samochodowych i przenośnych działek wodnych, w celu przygotowania do natarcia okrążającego. W trakcie przygotowań pracownicy Zakładu poinformowali KDR o obecności, na głębokości ok 1,5m, rury zasilającej gazem sąsiedni zakład. Według dostarczonego schematu, przebiegała ona bezpośrednio w sąsiedztwie płonącej makulatury. Zadysponowano na miejsce pogotowie gazowe, a jednocześnie rozpoczęto natarcie na płonącą część makulatury, która mogła stwarzać zagrożenie dla instalacji gazowej. Przyjazd kolejnych zastępów umożliwił uruchomienie jednocześnie sześciu działek gaśniczych, przy zapewnionym ciągłym zasilaniu z Odry. Po kilku minutach podawania środka gaśniczego pożar został przygaszony, a następnie zlokalizowany.

Około 21szej na miejsce pożaru przybyła koparka oraz wywrotka, co pozwoliło na skuteczniejsze usuwanie składowanego materiału. Pomimo to, ze względu na jego ilość oraz brak możliwości rozrzucenia, wciąż podawano trzy prądy gaśnicze z działek. Część zastępów, decyzją KDR została odesłana z miejsca akcji, pozostałe zabezpieczały miejsce pożaru oraz dogaszały żarzący się materiał.

W piątek rano, po dokonaniu oględzin oraz po ustaleniach z kierownictwem Zakładu, podjęto decyzję o pozostawieniu na miejscu pożaru trzech zastępów z powiatu oławskiego oraz stanowiska czerpania wody przy Odrze, w celu zabezpieczenia prac, polegających na wywożeniu spalonego materiału.

Podczas akcji gaśniczej, poza zastępami oławskiej PSP, w działaniach brały udział jednostki OSP z Owczar, Domaniowa, Jelcza-Laskowic, Minkowic Oławskich, Bystrzycy, Siedlec, Wójcic, Biskupic Oławskich, Wierzbna i Sobociska. Znaczącym wsparciem były zastępy PSP spoza powiatu oławskiego: ciężkie samochody gaśnicze z Brzegu, Trzebnicy, Wrocławia i Legnicy, SPgaz z Wrocławia oraz SCW z Chojnowa.

Wszystkim strażakom serdecznie dziękujemy za wsparcie i duże zaangażowanie podczas tej trudnej akcji gaśniczej. Również służbom wspierającym – Policji, Straży Gminnej i Pogotowiu Gazowemu, dziękujemy za doskonałą współpracę.

źródło: KP PSP Oława

dodaj
komentarz
komentarz z NICKiem
zarejestruj
swój NICK


Polub OSI

Waszym zdaniem (komentarzy: 0. )

OSI - OLAWA.INFO - Pożar w zakładach papierniczych

najnowsze tematy:
komentowane
reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | redakcja | reklama | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin