Forum

forum
strona główna
forum
logowanie
dodaj
komentarz

2019-03-11 ~ Otok ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Dobry temat?
6 2

Dziwna kraina Otok


Za torami istnieje tak kraina gdzie łączą się dwa światy: kraina dobrobytu i pomyślności oraz kraina błotnych bagien i dziur. Mieszkańcy bagien chcieliby dołączyć do krainy dobrobytu, ale wstydzą się bo jak to w gumofilcach i z latarka do galerii ? Kto im zgotował taki los ? Genialny strateg oławski który nie potrafi rozdzielać równomiernie środków na całe miasto: jedni dostają wszystko, drudzy nic.. niech żyje Friszu ! Takiego Burmistrza to na rękach nosić ! Alez on rządzi i dzieli, tylko podziwiać ! ..
ilość ostatnich komentarzy: 56.
2019-03-28 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Marku”! Deweloper ma wybudować to, co jest projekcie i w pozwoleniu na budowę, a w projekcie i w pozwoleniu na budowę musi znaleźć się to wszystko, co określają normy i przepisy budowlane.

W niektórych wyjątkowych wypadkach może być tak, że to Miasto ma obowiązek wybudowania przepisowych dojazdów do budynków mieszkalnych, bo to zależy od warunków zawartych w umowach sprzedaży gruntów miejskich deweloperom, ale wtedy również musi to być zawarte w projektach i pozwoleniach na budowę, a odbiór budynku mieszkalnego nie może być dokonany przed wykonaniem przepisowych dojazdów.

(...)

2019-03-28 ~ P@weł ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Rolf, a kogo to...? Ty żalisz się, czy chwalisz...?

2019-03-28 ~ Marek ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Deweloper buduje bloki 2 km od asfaltu, który jest drogą publiczną pozostałe pośrednie drogi są drogami bocznymi wewnętrznymi.
Co powinien wybudować deweloper wg Ciebie.

2019-03-27 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Czy naprawdę można być aż tak durnym, żeby glinianą drogę gruntową, czy nawet wysypaną tłuczniem, nazwać drogą utwardzoną i w ogóle drogą publiczną? Okazuje się, że w obronie deweloperów –oszustów i skorumpowanych urzędników można posunąć nawet do tak durnych twierdzeń.

Przede wszystkim, utwardzenie powierzchni gruntu, jakie by nie było, nie ma nic wspólnego z budową drogi, czy nawet chodnika dla pieszych (dojścia do budynków mieszkalnych).

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego droga wraz z dojazdami jest jednym z obiektów liniowych. Pojęcie drogi zostało także zdefiniowane w ustawie o drogach publicznych. Według definicji zawartej w tym akcie prawnym droga to budowla wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami oraz instalacjami, stanowiącą całość techniczno – użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego, zlokalizowaną w pasie drogowym.

W przepisach nie znajdziemy definicji utwardzenia gruntu, jednak już wiele razy na ten temat wypowiadały się sądy. Zgodnie z orzecznictwem (np. wyrok WSA w Poznaniu sygn. akt II SA/Po 555/13): „przez utwardzenie gruntu należy rozumieć wszelkiego rodzaju prace, które wiążą się z utwardzeniem powierzchni gruntu z wykorzystaniem materiałów budowlanych, a więc np. wylanie płyty betonowej, ułożenie kostki brukowej. Tak scharakteryzowane prace kwalifikowane są jako roboty budowlane, o których stanowi art. 29 ust. 2 pkt 5 p.b. Należy od nich odróżnić roboty ziemne przy których realizacji nie są wykorzystywane żadne materiały budowlane. Glina i tłuczeń nie są materiałami budowlanymi, a co najwyżej surowcami używanymi do produkcji materiałów budowlanych.

Dojazdy i dojścia do budynków mieszkalnych, w rozumieniu przytoczonego poniżej rozporządzenia, muszą spełniać warunki stawiane drogom publicznym, chociażby dlatego, że muszą być przystosowane do poruszania się po nich również ciężkich pojazdów służb ratunkowych, jak np. wozy bojowe Straży Pożarnej.

Dlatego też wymagane jest zapewnienie odpowiednich dojazdów i dojść do budynków mieszkalnych już w pozwoleniu na budowę tych budynków. Te dojazdy i dojścia muszą być odpowiednio zaprojektowane, posiadać pozwolenie na ich budowę i muszą zostać wykonane zgodne z warunkami ustalonymi w projekcie i w pozwoleniu na budowę i to jeszcze przed ostatecznym odbiorem budynku.

2019-03-26 ~ Marek ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Utwardzonych nie znaczy, że z asfaltu lub kostki bo może to być utwardzony tłuczeń albo utwardzona gleba.
Mowa jest o odpowiedniej nośności, jeśli czytasz warunki techniczne dla budynków i sposób ich usytuowania.
Glina w lecie posiada bardzo dobrą nośność.


2019-03-25 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Marku”! Jeśli rzeczywiście uważasz, że przepisy prawa to nieprawda, to gratuluję głupoty i załgania. Siejesz tu obrzydliwe kłamstwo i fałsz.

Od przepisów prawa nie ma żadnych odstępstw, poza tymi przewidzianymi przez samo prawo. Od ustawowego obowiązku zbudowania utwardzonych, skanalizowanych i oświetlonych dojazdów i dojść do mieszkań z drogi publicznej NIE MA ŻADNYCH ODSTĘPSTW. Koniec, kropka.

Widać „gołym okiem”, że nie masz zielonego pojęcia o prawie, bo mieszasz ze sobą rodzaje prawa, jak groch z kapustą. O prawie administracyjnym nie wspomniałem w kontekście omawianego tutaj tematu, ani słowem, bo prawo administracyjne, to skorumpowani urzędnicy, którzy sami siebie sądzą i dopiero gdzieś na końcu długiego postępowania administracyjnego, często dopiero po latach, są sądy administracyjne.

Ja mówię tu o prawie cywilnym, bo chodzi o odszkodowania za niewykonane, a zapłacone świadczenia budowlane i o prawie karnym, bo chodzi o niedopełnienie obowiązków i nadużycie uprawnień przez urzędników, czyli w większości wypadków o korupcję.

Jesteś w stanie to pojąć?

2019-03-25 ~ Marek ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Rolfi gdzieś się naczytał przepisów i myśli, że to jest prawda.
Od każdego przepisu w Polsce jest odstępstwo, a żadna Prokuratura nie będzie rozstrzygać w sprawach administracyjnych i tyle w temacie.
Sprawy administracyjne biegną swoim tokiem i mają trochę inne organy odwoławcze.
Niedouczonych prawników w tym kraju nie brak.
Prawnikowi jest wszystko jedno może i Ci napisać pismo z powództwa, że kot biega za psem.2019-03-25 ~ do Rolfa ( gość forum ) zgłoś naruszenie
I mamy uwierzyć iż twoje stowarzyszenie staje w obronie tych uciemiężonych?, biednych itd. Czy w twoim kraju w Niemczech a zwłaszcza w wschodnich byłych demoludach wszystko i wszędzie jest ok! Człowieku żądać to wszyscy i wszędzie mogą , mają do tego prawo ale z kąt na te wszystkie żądania na brać ?Ty masz zawsze jedną odpowiedz na to winny jest poprzedni układ, korupcja itp, itd! Ogarnij się troszeczkę i zacznij myśleć ekonomicznie i racjonalnie i przestań wszędzie węszyć układy i korupcje itd, z których nic nie wynika! Stare porzekadło głosi z pustego i Salomon nie naleje! Jasne ,ze wszyscy w koło siebie chcieli by mieć i drogi utwardzone , kanalizację itd, itp ale nie od razu . Oława , nie ma budżetu takiego jak np. Wrocław, Warszawa . Aby dojść do takiego luksusu aby wszyscy byli zadowoleni jest twoim tokiem rozumowania jedne wyjście tylko obecnie rządzący potrafią to uczynić , a ty i te twoje stowarzyszenie potraficie tylko rządać i opluwać innych! Tylko pomyśl logicznie ,ile za nowe zachcianki nowej piątki będą samorządy stratne ?, w czym ?, no właśnie ile będą musiały dopłacać , w czym?. Jesteś inteligentną osobą wiec przemyśl. Na wszystko w budżecie nie starczy a wy jeszcze żądacie i żądacie a co od siebie dajecie , nic! Niestety nie da rady się z tobą porozumieć w żaden sposób człowieku , bo tylko ty i twój tok rozumowania to prawda , reszta to kłamstwo , korupcja , układy , hejterzy i komuna ,brak słów!

2019-03-24 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Zero faktów tylko skamlanie i obelgi” – powtarza tu znowu jakiś mafijny hejter. To, że ludzie zapłacili pełne ceny za mieszkania, rzekomo zgodne z normami i przepisami budowlanymi, a kupione przez nich mieszkania nie mają ustawowo wymaganego utwardzonego, skanalizowanego i oświetlonego ani dojazdu ani dojścia, to dla niego nie jest fakt. A domaganie się naprawienia tego stanu, to dla niego obelgi. Załgany, fałszywy i złośliwy troll i tyle.

Skamlania też nie będzie. Są i będą żądania wywiązania się z obowiązków i ukarania winnych tych skandalicznych zaniedbań. Do Stanowicko-Marcinkowickiego Stowarzyszenia Mieszkańców zaczynają się już zgłaszać oszukani mieszkańcy, zainteresowani napisaniem im przez naszych prawników za darmo odpowiednich pozwów cywilnych i zawiadomień do Prokuratury.2019-03-24 ~ do Rolfa ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Czy ktoś tu napisał słowo o pomówieniach PIS. To można interpretować jako sekciarski nawiedzony fanatyzm. Zero faktów tylko skamlanie i obelgi , i kto tu mówi o nienawiści , lepsi i gorsi który to sort?

2019-03-24 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Zero merytorycznych faktów” – pisze tu jakiś troll dewelopersko-urzędniczej mafii. Czyli te zwały błota, potworne dziury pełne wody i egipskie ciemności wokół bloków mieszkalnych, to jakieś pomówienia PiS-u, a nie fakty? Jakim skończonym idiotą trzeba być, żeby coś takiego napisać?

Co do rozpoznania, co Polska, a co Rosja i co Zachód, a co Wschód, to Polacy rozpoznali to bardzo trafnie już w 2015 roku, a nawet dużo wcześniej. I dlatego Polską rządzi dziś PiS i będzie rządzić dalej, a POsowiecka agentura, która przez 30 lat rozkradała i sprzedawała Polskę, zapełni więzienia.

2019-03-23 ~ do zespołu redakcyjnego SM SM ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Dyskusja z wami w jakimkolwiek temacie nie ma najmniejszego sensu , wyraziłem się dość jasno i takie same zdanie ma bardzo wiele osób . Tkwijcie sobie w swojej zaczarowanej krainie i jak mantrę powtarzajcie wszystkiemu są winni ci i ci ....., odpowiedzialność ponosi ten i ten....., korupcja....., przekupstwo...., sitwa...., post komuna itd. Zero merytorycznych faktów.Same pomówienia...., przypuszczenia .....i brak jakichkolwiek dowodów na wasze wypowiedzi i stwierdzenia. Jak chcecie to bardzo szybko mogę udowodnić jak łatwo zmieniane są nicki w waszych postach . Ja natomiast wam sie nie przedstawiam i w waszych oczach mogę być i hejterem i kimkolwiek zapragniecie . Jakie szczęście iż już nie długo okaże się i Polacy przejrzeli na oczy i doskonale wiedzą ,ze tu jest POLSKA a nie Rosja tu jest zachód a nie wschód!

2019-03-23 ~ Zespół rdedakcyjny SMSM ( gość forum ) zgłoś naruszenie
A co? Szukasz przyjaciół, którzy napiszą, że brak ustawowo przewidzianych dojść i dojazdów do bloków mieszkalnych to normalka i że mieszkańcy, którzy już za te drogi zapłacili, sami mają sobie je teraz zbudować?

2019-03-23 ~ Do zespołu Red.SM SM ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Jakiś hejter jesteście na prawdę zabawni,ja wyraziłem swoje zdanie,mam do tego prawo i nic wartościowego i sensownego nie widzę i tak jak napisałem kto się nie zgadza z wami to hejter , wróg itd

2019-03-22 ~ Władek ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Ten „Marian” to albo skorumpowany urzędnik, albo deweloper, który oszukał setki rodzin, albo opłacony hejter. Jego bezczelność w publicznym głoszeniu fałszu świadczy o tym niezbicie.

2019-03-22 ~ Marian ( gość forum ) zgłoś naruszenie
No 2 lata to dla Ciebie szmat czasu.
Ludzie się złożyli na drogi i je mają, może i dostali by je za darmo ale musieliby kilka lat czekać.
Wy chcecie za darmo więc musicie kilka lat poczekać na swoją kolejkę, nie da się wszystko naraz, bo lista oczekujących jest bardzo długa.
Drzew nie sadzi się byle gdzie, jak chcesz zasadzić na kogoś terenie to może trzeba zapytać o zgodę.
Ja proekologicznie pójdę na twoją posesję i wsadzę tobie 100 drzewek, będziesz zadowolony?


2019-03-22 ~ Do Mariana ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Nie pisz bzdur człowieku. Ostatnie bloki przy Południowej zostały oddane do użytku prawie 2 lata temu,a nie jak twierdzisz dopiero co.Całe osiedle ma dużo więcej niż kilka lat, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd.A z tym składaniem się na drogi coś tu jest nie halo,bo jedni się składali,a inni nie musieli i też mają zrobioną drogę. A swoją drogą skoro droga należy do miasta,to miasto powinno zadbać o jej stan,a nie przerzucać odpowiedzialność na mieszkańców.
Jakiś czas temu jedna ze wspólnot mieszkaniowych posadziła drzewa i co zrobił zarząd zieleni miejskiej? Kazał te drzewa pousuwać.Dodam,że nie były one posadzone w pasie gdzie przebiegałby ewentualny chodnik,więc jak widzisz nawet takie małe inicjatywy mieszkańców, którzy chcą coś zmienić spotykają się z dezaprobatą że strony urzędników,bo po co ma być ładniej i zielono skoro może być szaro i byle jak.

2019-03-22 ~ Marian ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Ludzie, tam dopiero ostatni blok oddali do użytku a wy już chcecie drogi?
Trzeba trochę poczekać na swoją kolei, albo wejść w partnerstwo z Burmistrzem i dopłacić do dróg skoro jest was tam 300 mieszkańców, tak jak zrobili na pozostałej części osiedle i załatwili sobie drogi w jeden rok a było to osiedle domków jednorodzinnych.
Na docelową drogę poczekacie z 30 lat, bo niestety nie ma tam żadnej infrastruktury, a budowa będzie kosztowała wiele milionów złotych.
Parę lat temu było to pole orne, a teraz w mig chcielibyście mieć piękne osiedle, muszą lata minąć aby tam zainwestować w pełną infrastrukturę.
Oława to nie tylko osiedle Nowy Otok, nie jesteście pępkiem świata. Miasto ma poważniejsze problemy komunikacyjne niż wasze lokalne drogi prowadzące donikąd.


2019-03-17 ~ Wstyd za takiego "burmistrza" ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Dokładnie, kolejny przykład "logiki" friszmana-jest asfalt gdzie stoi kilka domków -max 30tu mieszkańców, poranna i poludnuiwa 300 osób i wjazd tylko quadem albo 4x4.

2019-03-17 ~ Otok ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Nie chodzi tylko o mieszkańców bloków. Ulica Południowa to główna droga dojazdowa do pozostałych ulic. Ludzie zostali oszukani.Było mówione wy się zrzućcie na asfalt na pozostałych ulicach, a miasto zrobi główną ulicę Południową. I co? Ludzie włożyli kasę i mają przed domami asfalt, ale żeby do niego dojechać muszą najpierw tłuc się dziurawą ulicą Południową,która mimo obietnic nadal nie jest zrobiona. A brak około 50 m asfaltu na Porannej to dopiero kpina. Bo po co robić tu drogę dla 150 mieszkańców dwóch ostatnich bloków, lepiej było zrobić 100m ulicy Złotej, przy której oprócz radnego mieszka nie więcej jak 50 osób, lepiej było zrobić w pierwszej kolejności kawał asfaltu przy prywatnym przedszkolu i zadbać o inne drogi w pozostałych częściach osiedla. Dlaczego można było zrobić ulicę Jodłową i Poziomkową, a Południowa leży odłogiem?!

2019-03-16 ~ Tak jak poniżej ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Dyskusja dotyczy głównie bloków wybudowanych przed znanego dewelopera oławskiego bez drog, oświetlenia, chodników.. nie mieszajcie tematów, chodzi o teren przy galerii gdzie stoi kilka dużych bloków - około 200 mieszkańców gdzie od lat brodzą w blocie. Nikt nie kupował działki od chlopa razem z obornikiem.. działki od miasta ! Friszu ma gdzieś, deweloper oszust zmienił nazwę i olał temat.. ludzie w@urwieni, o tym jest to forum..

2019-03-16 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Drogi „mieszkańcu centrum”! My tu dyskutujemy przede wszystkim o domach wielorodzinnych, czyli blokach mieszkalnych i o blokach jednorodzinnych domów szeregowych, budowanych przez deweloperów na terenach (działkach) kupionych od Miasta, a nie kupionych od chłopa, który sprzedał grunty rolne. Ty zaś ruszyłeś zupełnie inny problem, który z tym tu omawianym nie ma nic wspólnego. Nie mieszaj gruszek z kartoflami, bo wszyscy od tej mieszanki dostaną sr….., przepraszam – rozwolnienia.

2019-03-16 ~ mieszkaniec centum ( gość forum ) zgłoś naruszenie
szanowny panie w gumofilcach,,,, kupujac dzialke w Otoku zdawal pan sobie chyba sprawe co kupuje i gdzie kupuje,dzialki w Otokuczy innych miejscach sprzedaja prywatni wlasciciele zarabjac gruba kase a Wy macie pozniej zale i pretensje ze miasto nie robi wam drogi czy oswietlenia.Chore jest w tym panstwie glupie prawo.Chlop sprzedaje swoja ojcowizne na dzialeczki to niech wpierw poniesie koszty i zrobi drogi czy oswielenia,,,a energetyka czy wodociagi moda doprowadzic media bo beda na was zarabialy a Wy chcecie zeby miasto czy gmina zrobily Wam oswietlenia i drogi za frajer,,,,

2019-03-15 ~ Maniek ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Brak miejscowych planów zagospodarowania dla polowy Oławy jest naszą mocną bolączką.
Tak samo szybka zmiana istniejących planów na żądanie jakiegoś prywatnego inwestora, co miało miejsce na Otoku, gdzie teraz ma stawiać bloki na osiedlu domków jednorodzinnych.
Brak spójnej polityki komunikacyjnej dla miasta, nie tworzy się żadnych dróg zbiorczych, lokalnych dla ruchu miejskiego.

2019-03-14 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Adm”! Nie wprowadzaj ludzi w błąd. To, o czym piszesz w Niemczech jest absolutnym wyjątkiem stosowanym tylko przez jakieś zupełnie pojedyncze gminy, jak np. Monachium, na podstawie lokalnych przepisów.

Generalnie w Niemczech nie ma dziś żadnego przekształcania gruntów rolnych w budowlane i tak jest w prawie wszystkich Landach. Każda gmina ma odpowiednik polskiego mpzp, czyli „Flächennutzungsplan“ i nie ma zgody na żadne przekształcenia wbrew ustaleniom tego planu. Tam obowiązuje porządek, a nie bajzel, jak w Oławie, gdzie każdy robi, co chce, jak tylko dorwie się do władzy. W Niemczech raz opracowany plan zagospodarowania jest zrobiony z głową i jest święty.

Jeśli już gdzieś w Niemczech dojdzie do tego, że przekształca się podmiejskie pole albo łąkę na tereny budowlane, co jest związane z ogromnym i bardzo skomplikowanym postępowaniem administracyjnym i co zdarza się bardzo rzadko, to inwestor nie oddaje kawałka gruntu miastu, na koszty budowy infrastruktury, jak tutaj piszesz. Prawo niemieckie nakłada na takiego inwestora specjalną opłatę nazywaną „Erschließungskosten“, która pokrywa budowę niezbędnej infrastruktury.

Rozumiem, że twoim zdaniem, jeśli ktoś dla kasy bezczelnie łamie obowiązujące przepisy budowlane, to nie należy go ścigać karnie, administracyjne i cywilnie, tylko zmienić przepisy. To jakaś neomarksistowska ideologia? Czy może neoliberalna? Co właściwie na jedno wychodzi.

Co do rzekomego „rozdawnictwa”, to podawane przez ciebie za przykład Niemcy, już od dekad wypłacają specjalny zasiłek na wszystkie dzieci nazywany „Kindergeld” i to dużo wyższy, niż nasze polskie 500+. Obniżanie podatków też nie jest żadnym „rozdawnictwem”, lecz poprawną polityką gospodarczą. Rząd ma dbać o dobrobyt całego społeczeństwa, a nie tylko wybranych grup i różnych mafii.

Nie siej tu więc POstkomunistycznej propagandy.


2019-03-14 ~ Otoczek ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Jak wygląda sprawa budowy nowych mieszkań niedaleko stacji paliw? Jest nadal wstrzymana?

2019-03-14 ~ Adm ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Temat jest znacznie szerszy i dotyczy całego naszego kraju a nie tylko Oławy. Wystarczyłoby zmienić przepisy na kształt tych co są w Niemczech. Tam w przypadku jak jakiś rolnik chciałby podzielić swoje pole na działki to może zrobić to m.in pod warunkiem, że część z tych działek przekaże do miasta/gminy, tak aby wartość tych działek pokryła koszty budowy infrastruktury. Miasto wtedy buduje drogi, chodniki i instalacje finansując je z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży tychże przejętych działek. Takie proste aż genialne ale niestety nasza nowa władza ma większe problemy i zajmuje się rozdawnictwem, no ale to temat na inny wątek.

2019-03-14 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Szanowny Panie „Architekcie”! Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015.0.1422), Rozdział 2, §§ 14 do 18, reguluje kwestie dojść i dojazdów do budynków i do działek budowlanych w sposób zupełnie jednoznaczny i precyzyjny z dokładnością do 0,5 m (polecam Panu uważną lekturę tych przepisów np. pod linkiem:

arslege.pl/rozporzadzenie-ministra-infrastruktury-w-sprawie-warunkow-technicznych-jakim-powinny-odpowiadac-budynki-i-ich-usytuowanie/k218/s3043/

Jedną z podstawowych zasad prawa budowlanego jest to, że nieruchomość wykorzystywana na cele budowlane musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Wynika to przede wszystkim z art. 5 ust.1 pkt. 1a i pkt. 9 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z tymi przepisami obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować zapewniając mu między innymi dostęp do drogi publicznej. To oznacza, że zapewnienie unormowanych w ww. rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dojść i dojazdów do budynków musi być zapewnione nie tylko już na etapie projektowania, ale również w pozwoleniu na budowę.

Droga utwardzona jedynie tłuczniem nie spełnia wymogów ww. norm budowlanych, ponieważ w takiej „nawierzchni” bardzo szybko tworzą się głębokie dziury, a ponadto drogi wysypane jedynie tłuczniem nie posiadają kanalizacji deszczowej. Wyobraża Pan sobie kilkunasto tonowy wóz bojowy Straży Pożarnej pędzący po takiej drodze do pożaru? Przepis § 15 ww. rozporządzenie Ministra Infrastruktury wyraźnie określa, jakim warunkom mają odpowiadać dojazdy i droga wysypana jedynie tłuczniem tych warunków nie spełnia w żadnej mierze.

Odbiór wielorodzinnego budynku mieszkalnego i wydanie pozwolenia na zasiedlenie, w stanie bez wykonanych przepisowych dojść i dojazdów jest ewidentnym niedopełnieniem obowiązków i nadużycie uprawnień, co zgodnie z art. 232 Kodeksu karnego jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia nawet do 10 lat.

Na jakiej zatem podstawie uważa Pan, że prokuratura i sądy nie mogą w tym przypadku wiele zdziałać? Słucham uważnie.


2019-03-14 ~ architekt ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Panie Rolf ma Pan rację odnośnie tego, że dojścia powinny być. Natomiast nie wynika to niestety z przepisów aż tak jak to Pan przedstawia. Cytuje Pan warunki techniczne, ale tam jest rozróżnienie dojść i dojazdów do budynków oraz do działek budowlanych. I nie jest to jednoznaczne. Do tego dojazd utwardzony nie musi być wyłożony kostką lub asfaltem. Droga z tłucznia także spełnia te wymagania. Ponadto jeszcze trzeba rozróżnić budynki mieszkalne wielorodzinne, które mają większe wymagania od budynków jednorodzinnych. Wszystkie bliźniaki, czworaki, szeregówki do budynki jednorodzinne i takie przepisy muszą spełniać. A więc obowiązują je takie same wymagania jak dla budynków wolnostojących. I dalej idąc Pana tokiem myślenia nie można by otrzymać pozwolenia na ani jeden domek dla prywatnego inwestora. Więc prokuratura czy Sąd raczej nie wiele mogą w tym przypadku zdziałać.

2019-03-14 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Manifestacje niewiele dają, nawet jeśli są dobrze upublicznione przez media, np. telewizję. Zarówno władze jak i deweloperzy mają to po prostu w (..). a cierpią jednie Bogu ducha winni kierowcy.

Jedyna skuteczna droga, to działania prawne. Na drodze karnej, czyli Prokuratura powinna zostać zasypana zawiadomieniami o przestępstwie oszustwa przez deweloperów i niedopełnienia obowiązków służbowych przez urzędników oraz na drodze cywilnej, czyli powinna pójść lawina pozwów o odszkodowania za sprzedaż mieszkań i szeregówek niezgodnych z obowiązującymi przepisami budowlanymi (brak przepisowych, czyli utwardzonych skanalizowanych i oświetlonych dojść i dojazdów do drogi publicznej). Odszkodowania muszą pokryć wybudowanie tych dojazdów i dojść przez firmy zewnętrzne.

Prawnicy współpracujący ze Stanowicko-Marcinkowickim Stowarzyszeniem Mieszkańców napiszą za darmo takie zawiadomienia i pozwy każdemu pokrzywdzonemu Mieszkańcowi, który zgłosi się do tego Stowarzyszenia z prośbą o pomoc, najlepiej drogą e-mailową na adres stanowice-marcinkowice@hotmail.com

Jednak przy pozwach cywilnych trzeba liczyć się z kosztami sądowymi, a pozwy zbiorowe są w tym wypadku wskazane jedynie wtedy, kiedy umowy kupna mieszkań, np. w jednym bloku, są identyczne i dotyczą tego samego dewelopera. Trzeba też najpierw dokładnie wyliczyć wysokość odszkodowań, do czego potrzebny będzie biegły rzeczoznawca.

2019-03-14 ~ 396 ( gość forum ) zgłoś naruszenie
jakie mamy opcje ? Szczekać na forum czy wyjść na ulicę i zablokować np. drogę 396 na wysokości Domańskiego w ramach protestu ? Może wtedy Burmistrz skuma, że ludzie tutaj mają dosyć.

2019-03-14 ~ do Zenobiusz ( gość forum ) zgłoś naruszenie
do roku mieli zrobić, mija już 6 lat od dnia zakupu mieszkania. Nie pitol mi o wojnie, takie wpisy to kipa.. Siedź cicho i akceptuj nieróbstwo i złodziejstwo władz Oławy? To radzisz ? śmieszne..

2019-03-14 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Zenobiusz”! A nie przyszło ci czasem do głowy, że publicznie popierasz złodziejstwo, oszustwo i korupcję? Co to za idiotyczna postawa? Jesteś deweloperem, albo urzędnikiem, czy tylko ich trollem internetowym za pieniądze? Paszoł won z twoją „składką”!

2019-03-14 ~ Zenobiusz ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Drogi po jednym roku? Dobre...
Niektóre części miasta od wojny nie mają utwardzonej drogi, a ty byś chciał w jeden rok.
Jak Ci deweloper obiecał drogę to idź do niego z pretensjami.
Zróbcie składkę to będziecie mieć w tym roku drogi. Tak zrobili na Wiosennej i innych drogach i mają.


2019-03-13 ~ Co to ma być ? ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Na porannej kupiliśmy mieszkania bez drogi dojazdowej w cenach wyższych jak na Iwaszkiewicza -podwyższony standard z garażami podziemnymi. Czy to jest legalne, że miasto ma to gdzieś a deweloper kłamal, że drogi niedługo będą? Czujemy się oszukani, obiecywali, że osiedle dopiero się tworzy i że po roku max zrobią wszystko.. nic się nie dzieje, 4 duże bloki brodzą w błocie, ludzie chodzą z latarkami pod wieczór, na plac zabaw nie dojdziesz bo błoto wciągnie ci buty. Co to ma być? Zarządzie miastem? Dla mnie ten Pan który nazywa się Burmistrzem może zarządzać co najwyżej kołem gospodyń wiejskich.. bez urazy dla tych pań. Porażka, dlaczego wybraliście tego człowieka kolejny raz? 4 lata stracone.. kto mi zwróci za zawieszenie w aucie? Pan burmistrz ?

2019-03-13 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Wymądrzyłeś się jak salomonowe portki. Wszystko jest uregulowane prawem, a umowy muszą być zgodne z obowiązującym prawem, ale za rządów POstkomunistów prawo było deptane, korupcja szalała i wszystko działo się zupełnie bezkarnie, a że w Oławie ciągle jeszcze rządzi POstkomuna, to dzieje się tak nadal.

Po przejęciu władzy centralnej przez PiS dopiero to wszystko wychodzi na światło dzienne i organy ścigania zaczynają brać się za przestępców, tyle, że najpierw trzeba uzdrowić organy ścigania i sądy, ciągle jeszcze naszpikowane komunistycznym i POstkomunistycznym pomiotem.


2019-03-13 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Znowu ten od 40 rozbójników (czytaj deweloperów i skorumpowanych przez nich urzędników) pisze tu jakieś niestworzone farmazony.

Te bloki (ciągi) szeregówek wybudował deweloper i sprzedawał pojedyncze szeregówki tak samo, jak sprzedaje się mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Zatem wymagane prawem budowanym utwardzone, a więc tym samym skanalizowane i oświetlone dojścia i dojazdy do drogi publicznej powinny zostać wybudowane przez dewelopera i to przed sprzedażą tych szeregówek.

Powiedz „Alibabo” swoim 40 rozbójnikom, że źle się „bawią” i że SMSM spowoduje rychłe zakończenie tego rozboju.

2019-03-13 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Zenobiuszu!” Ktoś, kto kupił sobie działkę i buduje sobie na niej swój dom, jest inwestorem i musi podporządkować się obowiązującemu prawu tak samo, jak deweloperzy, czyli wybudować sobie dojazd i dojście do drogi publicznej.

My tu jednak dyskutujemy zupełnie o czymś innym, a mianowicie o domach wielorodzinnych, budowanych przez deweloperów, którzy sprzedają mieszkania w tych domach, bez obowiązujących prawem utwardzonych (więc tym samym skanalizowanych) i oświetlonych dojazdów i dojść do drogi publicznej.

2019-03-13 ~ Alibaba ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych sami płacą za utrzymanie dróg i chodników w swoim otoczeniu. Dlaczego więc mieszkańcom szeregówek z Nowego Otoku drogi osiedlowe ma robić miasto za publiczne pieniądze?! Niech się zorganizują i stworzą wspólnotę mieszkaniową albo jakąś inną formę prawną, a nie liczyć tylko na kogoś. Nie mieli obowiązku budować się na końcu świata.

2019-03-13 ~ Zenobiusz ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Ok, jeśli chodzi o deweloperów to zgadzam się z tobą w 100%.
Ale tutaj ludzie kupili działki na Nowym Otoku, czy nawet na Nowym Górniku 2 km od asfaltu bo były najtańsze i jak z nimi postępować, czy mogą się budować, czy mają czekać aż Burmistrz zrobi im drogę?

2019-03-13 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Zenobiusz”! Manipulujesz moje wypowiedzi. Przepisowe dojazdy i dojścia od budynków mają być budowane razem z budynkami, bo deweloperzy biorą za to pieniądze i to grube, a Miasto i nadzór budowlany mają tego dopilnować i tyle. Tak jest we wszystkich cywilizowanych krajach. Tylko, tam, gdzie rządzi POstkomunistyczna mafia jest inaczej.

I Jeszcze jedno. Nie jestem wszechwiedzący, lecz reprezentuję Stowarzyszenie Mieszkańców, które ma wśród swoich członków i sympatyków wysoko wykwalifikowanych specjalistów z wielu dziedzin, którzy, za moim pośrednictwem, stawiają swoją wiedzę do dyspozycji Mieszkańców za darmo. Daruj sobie więc twój głupi sarkazm, bo tylko się ośmieszasz i nie będzie zapłaty za nieudolne trollowanie.

2019-03-13 ~ ZEnobiusz ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Sam wszechwiedzący Rolf stwierdził, że jak nie ma drogi to nie można się budować.
Bo jak nie to Prokuratura.

2019-03-12 ~ do Zenobiusz ( gość forum ) zgłoś naruszenie
,, Sprawa jest prosta, nikt nie powinien dostać pozwolenia na budowę.
Miasto wybuduje drogę, infrastrukturę i oświetlenie dopiero będziecie się budować.
Miasto realnie może wybudować jedną drogę więc będziecie czekać na swoją kolei"


--------
za 100 lat (?)

2019-03-12 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
W Gaju Oławskim, Niwniku, Godzinowicach i Jaczkowicach 200-metrowe wiatraki stoją tylko kilkaset metrów od zabudowy mieszkaniowej. Z chwilą postawienia tej farmy wiatrowej, za zgodą i z inicjatywy Kownackiego i Brezdenia, nieruchomości w tych miejscowościach potraciły tak bardzo na wartości, że ich sprzedaż stała się w ogóle niemożliwa, a zdrowie Mieszkańców tych miejscowości jest systematycznie rujnowane.

Ale to temat jedynie towarzyszący. Brak wymaganych przepisami i normami budowlanymi utwardzonych i oświetlonych dojść i dojazdów z budynków mieszkalnych do dróg publicznych, jest gigantyczną aferą, na wiele milionów złotych i ktoś za to nieźle beknie. Sprawa jest już w Prokuraturze Krajowej.

2019-03-12 ~ do do d ... ( gość forum ) zgłoś naruszenie
No to ciekawe co mają powiedzieć mieszkańcy starej części Otoku, Gaju Oławskiego, Niwnika i Godzinowic jeśli wiatrak postawiony ponad 2 km dalej ma szkodliwy wpływ na mieszkańców...
Łbie chciałeś błysnąć ale Ci nie wyszło, mieszkania są tańsze bo ludzie nie chcą mieszkać na księżycu , brak dróg, ruch do galerii i ciągłe stanie po 30 min na przejeździe kolejowym. Brak sklepu spożywczego ,apteki, wszystkie przychodnie, szkoły i przedszkola są " po lepszej stronie miasta". Nie chciałbym być mieszkańcem Otoku i stać w piąteczek w korku sięgającym starej piekarni na Strzelnej z wizją 45 minut spędzenia w aucie ( daj Boże , że innemu domownikowi nie przypomni się , że czegoś potrzebuje z miasta bo to już 45 x 3 ).

2019-03-12 ~ Zenobiusz ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Sprawa jest prosta, nikt nie powinien dostać pozwolenia na budowę.
Miasto wybuduje drogę, infrastrukturę i oświetlenie dopiero będziecie się budować.
Miasto realnie może wybudować jedną drogę więc będziecie czekać na swoją kolei.
Miasto powinno sporządzić Plan Zagospodarowania gdzie zablokuje wszelką budowę a wyznaczy mały obszar do zabudowy gdzie będzie inwestować we wszelką infrastrukturę.
Czy do tego dążycie i tego chcecie?
Skończy się spekulacja działkami, podziały pól rolnych i sprzedaż na skrajnych obrzeżach miasta.
Spekulanci się bogacą a wy tu narzekacie bo 5 km do twardego asfaltu trzeba dojeżdżać.

2019-03-12 ~ do d... ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Właśnie o to „blisko 2 km” idzie. Najdalej położone domy na Nowym Otoku są oddalone już grubo poniżej 2 km od 200-metrowych wiatraków, czyli leżą już w strefie prawem zakazanej, bo niebezpiecznej dla zdrowia. Ludzie nie chcą mieszkać w pobliżu wiatraków i dlatego ceny nieruchomości na Nowym Otoku są zdecydowanie niższe, niż po drugiej stronie miasta. Poza rujnowaniem zdrowia wiatraki szpecą też okolicę, co też ma wpływ na słaby popyt na nieruchomości w takiej okolicy. A twoje porównanie do barek jest po prostu do d…

2019-03-12 ~ do Rolfa ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Rolf Ty chyba dawno w Oławie nie byłeś, wiatraki są oddalone od Otoku o blisko 2 km ... To takie głupstwo jakby napisać, że mieszkania w Rynku lecą na łeb przez głośną pracę barek pływających ( jeszcze ) po Odrze.

2019-03-12 ~ do prawda ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Obiecywać to sobie mogli. Ja miałem obiecane miejsce parkingowe przydzielone do mieszkania, od 10 lat nie mam gdzie zaparkować wracając z pracy po 22.
Jak najbardziej jestem za równym dzieleniem pieniędzy na całe miasta a nie jak teraz na Oławę A ( Od ronda Mc Donalds, do torów na wiejskiej, wiaduktu na Opolskiej i mostu na Odrze) i Oławę B ( jak wcześniej czyli Nowy Otok, Zaodrze, Opolska ).

2019-03-12 ~ prawda ( gość forum ) zgłoś naruszenie
widać gdzie ma wyborców -> Iwaszkiewicza: kwiatuszki, przejścia dla pieszych, wspomniana mgiełka, place zabaw, chodniki, oświetlenie, wypas! A teraz porównajcie to z Południową i Poranną, nie da się wyjść z domu po deszczu, nie wspominając o dojściu do placu zabaw, KPINA to jest a nie sprawne zarządzanie miastem ! Proszę o brak tekstów w stylu: widziały gały co brały. Zarówno Burmistrz jak i deweloper obiecywali drogi po roku max od zakupu mieszkania! KŁAMSTWA-KŁAMSTWA-KŁAMSTWA !

2019-03-12 ~ brawo Rolf ( gość forum ) zgłoś naruszenie
co mamy siedzieć cicho i dalej czekać 100 lat ? Dlaczego miasto inwestuje w bajery: mgiełki, plaże i inne dupe*ele skoro ludzie nie mają podstaw ! .. Ludzie, mamy 21 wiek i Unię Europejską, nie można się godzić na taki III świat w takiej bogatej gminie. Argumenty w stylu wywal kasę i sam sobie zrób do mnie nie docierają. Płacimy podatki jak każdy inny..

2019-03-12 ~ Vick ( gość forum ) zgłoś naruszenie
I po co kolejny temat o drogach w Otoku? Na kilku ulicach jest asfalt, mieszkańcy wyłożyli kasę i mają drogę i spokój.

2019-03-12 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
I jeszcze jedno. Mieszkania i szeregówki na Nowym Otoku są tańsze, niż na drugim końcu Oławy, po Kownacki z Brezdeniem postawili tam w pobliżu 200-metrowe wiatraki.

2019-03-12 ~ Rolf Michałowski ( gość forum ) zgłoś naruszenie
„Alibaba”! Widać, słychać i czuć, że zostałeś napuszczony przez 40 rozbójników. Ci ludzie zapłacili pełne ceny rynkowe za mieszkania i szeregówki wykonane zgodnie z prawem i z normami budowlanymi, a te nakładają na inwestorów obowiązek zbudowania utwardzonych i oświetlonych dojść i dojazdów do tych domów, łączących je z drogami publicznymi. Brak tych dojazdów i dojść, w tym dla służb ratunkowych, jest zwykłym oszustwem.

Poczytaj sobie na ten temat pod zakładką „Ulice mafii Frischmanna” ma stronie „stanowice-marcinowice.hpage.com”.

2019-03-12 ~ Alibaba ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Zrobić ściepę i wysypać drogi tłuczniem, a nie liczyć tylko na kogoś. Miasto nie będzie prowadziło dróg do jakichś pojedynczych domów, gdy centrum jest zaniedbane. Jak się kupowało działki tanio, trzeba było myśleć o uciążliwościach.

2019-03-12 ~ Gość ( gość forum ) zgłoś naruszenie
Kraina jest fajna. Jest już przedszkole. Przydałaby się również szkoła podstawowa. Taka miejscowa nasza.

Reklama
Oławski Serwis Informacyjny - pierwszy oławski portal: Oława, Jelcz Laskowice, Domaniów | OSI odtłuszczone ;) OSI i "ciasteczka"
UAD.PL | OSI - OLAWA.INFO 2004 - 2019 | reklama | redakcja | mapa serwisu | polityka prywatności | regulamin